Bilecik’in Gelişimine Katkı Sağlayacak Yeni Bakır-Molib Projesi

Türkiye’nin en geniş kapsamlı olan bakır-molibden projesi ile ilgili sevindiren haber Muratdere Madencilik tarafından geldi. Ülkenin en büyük kapsamlı madencilik projesi olacağı söylenen proje için yatırımların devam ettiği söyleniyor.

Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki Muratdere köyünde bulunan ve 90’lı yıllarda madenciliğin en önemli isimlerinden olan MTA tarafından düzenlenen madem sahaları 2000’li yılların başında yabancı bir şirket tarafından satın alınarak el değiştirmişti.

muratderemadencilik1

Geliştirme çalışmalarını yabancı şirketten satın alan Muratdere Madencilik, 2012 yılında yeni çalışmalarına başlamıştı. Ülkemizin sermayesine kazandırılan bu projeler uluslararası standartlarda faaliyetlerine devam etmişti. Pragma AŞ, gerekli resmi izinleri aldıktan sonra sondaj ve ileri mühendislik çalışmalarını sürdürmüştü.

Uzun yıllar devam eden çalışmalar neticesinde ruhsat sahası içerisinde ortalama tenörleri %0.52 Cu (Bakır), 125 ppm Mo (Molibden) olan 16 milyon tonluk cevher rezervi ortaya çıkartılmıştı. Ortaya çıkan rezervin ülke ekonomisine kazandırılması için ise yeni bir yatırım projesi daha ortaya çıkmış durumda.

Pragma AŞ ortağı Ömer Bilhan, Madencilik Türkiye dergisine proje ile ilgili açık ocak işletmeciliğinin yıllık ortalama 1.6 milyon tonluk bakır-molibden cevheri çıkartılabileceğini söyledi.

Yatırım bedelinin 210 milyon TL olduğu söylenen projenin işletme harcamalarının 680 milyon TL olacağı söyleniyor. 1.9 milyar gelir elde edileceği söylenen projenin Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkının ise 3.2 milyar TL olacağı söyleniyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir