Adet Görememe ve Adet Gecikme Nedenleri

Adet görmek, sağlıklı her kadının ergenlikten menopoza kadar düzenli olarak ayın belirli günlerinde kanaması olmasıdır.  Ergenlikte ilk adetin görümesinden sonra bir iki yıl içinde düzene giren adet süreci menopoza kadar devam eder.

adet düzeni

adet düzeni

Bazen düzenli adet gören kadınlarda adetlerin düzensizleşmesi ile birlikte adet görememe sorunu ortaya çıkar. Düzenli adet gören bir kadının adetinin gecikmesi güçlü bir hamilelik belirtisidir. Ancak bazı durumlarda hamilelik olmadığı halde adet görülmeyebilir.

Adet Gecikme Nedenleri

Düzenl adet gören kadınlarda adetin 35 günden daha uzun sürede görülmesi tıbbı açıdan anormal kabul edilir ve nedenleri araştırılır. Adetin gecikmesi yoğun stres, ağır egzersiz, mekan değişikliği gibi nedenlerden dolayı gelişebilir. Özellikle balerinlerde ve sporcularda bu tür gecikmeye çok sık rastlanılır.

adet düzensizliği

adet düzensizliği

Bunun dışında hormon bozuklukları, hipofiz hastalıkları, prolaktin hormonunun fazla salgılanması, erken over yetersizliği, rahim yapışıklığı, kullanılan ilaçlar ve tedavi amacı ile alınan radyasyon, polikistik over, fazla kilo, aşırı zayıflık ve menopoza geçiş yaşlarında olmak da adetlerde gecikmeye neden olur.