Çocuklarınızın Korkularına Çözüm Bulun

Çocuklar yaşları küçük olduğu için birçok şeyden ürkebilirler. Bu konuda önemli olan ailelerin çocuklarına davranış biçimleridir. Eğer kötü davranıyorsanız çocuklarınızın korkuları büyüdüklerinde bile son bulmaz, üstüne yenileri gelir. Onu sevin ve değer verin. Sizden aldığı ilgiyle korkularını aşacaktır.

Çocuklarınızı Korkulara Hazırlayın

Çocuklarınızın Korkularına Çözüm Bulun

Çocuklarınızın Korkularına Çözüm Bulun

Çocuğunuz hayvanlardan korkabilir. Bir kedinin üstüne atlayıp onu tırmalayacağından ya da bir köpeğin saldırıp onu ısıracağından. Ona popüler olan hayvanların oyuncaklarını alabilirsiniz. Pelüş haliyle oynayarak git gide alışacaktır. Çocuklarınız yalnız kalmaktan korkabilir. Sizin yokluğunuzda güvensizlik yaşayabilirler. Kafalarında bir sürü senaryo yazabilirler. Bunu engellemek için onunla oyunlar oynayın. Ev içerisinde saklambaç oynayın. Bu yararlı olacaktır.

Çocuklarınız doktor ve dişçilerden korkabilirler. İçeride yaşayacağı şeyleri ona önceden açıklayın. Bunların ona olacak faydalarından bahsedin. Gerekirse yalanda söyleyebilirsiniz. Mesela muayenesinden sonra daha yakışıklı olacağını ya da bir yetenek kazanacağını söyleyebilirsiniz, abartmadan. Bu taktikleri izlerseniz çocuğunuzu korkularından arındırabilirsiniz. Öncelikli yapmanız gereken şey çocuğunuzla ilgilenmektir. Onunla siz ilgilenmezseniz, kimse ilgilenmez, bunu unutmayın.