Dekorasyonda Renk Uyumu

İnsanlar, yaşam alanları ve en çok vakit geçirdikleri yer olan evlerinin güzel ve uyum içerisinde olmasını ister. Bunun için de, iyi bir dekorasyona ihtiyaç duyarlar.Dolayısıyla dekorasyonun temeli olan renk seçimi ve kullanımları hakkında bilgi sahibi olmak da işlerini oldukça kolaylaştırır.

Mavi Yeşil Dekorasyon

Mavi Yeşil Dekorasyon

Çünkü yanlış renklerin kullanıldığı bir ev, tamamen güzelliğini yitirebilirken, doğru renklerle çok güzel ve sıcacık bir ev yaratmak mümkün. Bu yüzden ev dekorasyonunda renk uyumu oldukça önemlidir.

Dekorasyonda Renkler Nasıl Kullanılır?

Ev dekorasyonunda iç mekân için seçilecek renk, mekânın ferahlığı ve iç açıcılığı açısından çok önemlidir. Renklerle ilgili olarak ilk bilinmesi gereken ise, soğuk ve açık tonların küçük evlere ferahlık verdiği, sıcak ve koyu tonların ise büyük mekânları küçük gösterdiğidir.

Krem Yeşil Dekorasyon

Krem Yeşil Dekorasyon

Sade ve dengeli bir dekorasyon isteyenler, dengeleyici olan kontrast (zıt) renkleri tercih etmeliler. Bunu da renk paleti yardımıyla yapabilirler. Palete göre birbirinin tam karşısında bulunan renkler kontrast renklerdir. Dinlendirici ve sakin bir dekorasyon içinse, birbirine yakın renkler kullanılmalıdır.

Gri Yatak Odası Takımı

Gri Yatak Odası Takımı

Modern ve canlı bir dekorasyon için tamamlayıcı renkler idealdir. Fakat fazla rengin bir arada kullanılması gözleri yorabilir. Kullanılan parlak renklerin de, mutlaka sade bir tonla dengelenmesi gerekir. Odadaki renk dağılım ise, zeminde koyu tonlar, duvarlarda orta dereceli ve tavanda açık tonlar olarak yapılmalıdır.