Hazımsızlık Yaşayanlar İçin Bazı Tavsiyeler

Günümüzde kadın ya da erkek fark etmeksizin beslenmeden veya başka sebeplerden dolayı hazımsızlık problemi ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Özellikle de bulantı, karın üstünde ağrı veya şişkinlik gibi belirtiler gösteren hazımsızlık rahatsızlığı neredeyse herkesin hayatının bir döneminde başına geliyor.  Fakat bu sorun sadece tüketilen besinler ile ilgili bir durum olmayabilir. Bu yüzden kesinlikle uzman bir doktora başvurmanızıtavsiye ederiz. Bu yazımızda hazımsızlık sorunu yaşayanların nasıl beslenmesi gerektiğine dair bazı tavsiyeler verdik. Siz de okuyup uygulamalısınız.

hazımsızlık

hazımsızlık

Hazımsızlık Sorunu Yaşayanlar Nasıl Beslenmeli?

Eğer hızlı yemek yiyorsanız ve lokmalarını da iyi çiğnemeden yiyorsanız bu sorun ile karşılaşmanız normal. Bu yüzden özellikle de hızlı yemek yememeye dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca buna ek olarak akşam yemeklerinde çok fazla baharatlı, acı, yağlı gıdalardan uzak durmalısınız. Yine gecenin çok geç saatlerinde yemek yememeye özen göstermelisiniz. Bu davranış hazımsızlık yaşamanıza neden olabilir

hazımsızlık nedenleri

hazımsızlık nedenleri

Ayrıca uzmanların çoğunun tavsiye ettiği bir başka şey de yemek yerken dik oturmaktır. Bazı zamanlar tuzlu besinler de hazımsızlığa sebep olabiliyor.Bu noktada tuz seviyesine dikkat etmelisiniz.Domates ve turunçgiller gibi asitli ürünlerden uzak durmalı. Karnınızı çok sıkan kıyafetlerden uzak durmalısınız. Çünkü dar giyim mide ağrısını tetikleyebilir.Kan dolaşımının yavaşlamasına sebep olur. Ayrıca son olarak yemek yedikten hemen sonra asla ve asla yatmamalı, uykuya dalmamalısınız.