Kudret Narı

Kudret narı dediğimiz bitki tırmanıcı bir özelliğe sahiptir. Gövde kısmı baya incedir ama kabakgilerden olduğu için ömrü 1 yıl kadardır. Kudret narının rengi başta yeşildir, büyüyüp zamanla ağır ağır olgunlaşarak rengini altın sarısına bırakıyor. Ama bu bitkinin içi kıpkırmızı olan tohumlarla doludur. Bu tohumlar adeta fasulyeninkilere benzer.

Kudret narı

Kudret narı

Kudret Narının Faydaları

Genel olarak evde imal edilen ilaçların içeriğinde ve alternatif tıpta tedavi amacıyla zeytinyağı ile harmanlanıp kullanılır. İlk olarak kudret narını Hindistan’ da bulurlar fakat zamanla Afrika ve Asya da hatta Türkiye’de de üretilmeye başlanıyor. En iyi verimi Türkiye ve İtalya gibi ülkelerde alınır.

Kudret narının faydaları

Kudret narının faydaları

Bu bitkiyi sonbaharda toplayıp herhangi bir işlem uygulamadan tüketebilirsiniz. Tohumlarından yağ çıkarıldığı gibi macunu da yapılır. Önce mide ve bağırsağa faydası olan kudret narının bunun yanında karaciğer, iltihap ve yaraların iyileşmesi, hücrelerin yenilenmesi, rahmindeki yaraların iyileşmesi gibi farklı noktalarda da faydası bulunmaktadır. Ayrıca yüksek miktarda E vitamini içerdiği için vücudun yaşlanmasını geciktirir ve güzelleştirir. Kısacası baştan aşağı en uç noktalara kadar bir sağlık ürünü kudret narı.