Yatak Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yatak odası evin en öne çıkan ve önemli bölümüdür. Yataklar bulundukları odanın yapısına uygun olmanın yanı sıra sağlık açısından rahatlığı da önemlidir. Bu nedenle seçerken dikkat edilmesi gerekir. Gece rahat bir uykunun temeli olan yatakları seçerken ev dekorasyonu açısından da değerlendirilmelidir. Bu nedenle yatak seçimi yaparken bazı detayları kaçırmamak gerekiyor.

yatak

yatak

Yatak Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Yatak odası dekorasyonunun en önemli detayı seçilecek yatağın sağlık yönünden destekleyici  olmasıdır. Sağlıklı bir yatak için şunlara dikkat edilmelidir;

  • Yatağın kumaşı oldukça önemlidir. Sağlık yönünden jakarlı kumaş pek önerilmez. Jakarlı kumaş yerine pamuklu ya da örme kumaşların tercih edilmesi yerinde olacaktır.
  • Seçilecek olan yatak ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Seçerken yatağın orta sertlikte ve ortopedik olmasına dikkat ediniz. Bel ağrısı, bel fıtığı gibi sağlık sorunları çekenler için yatak rahatlığı çok daha önemli bir konu haline gelmektedir.
yatak seçimi

yatak seçimi

  • Yatak alırken yatacak kişinin boy ölçüsü önemlidir. Kişinin boyundan 15 cm daha uzun bir yatak almak gerekir. Böylelikle kişi yatakta yatarken herhangi bir ayak uzatma sorunu yaşamaz, daha rahat eder.

Bu gibi detaylar göz önüne alınırsa yatak seçimi daha sağlıklı yapılacaktır. Unutmayın, alacağınız yatak her ne kadar odanıza uygun, güzel ve modern bir tasarımda olsa da sağlık açısından uygun olmadığı takdirde ileride sorunlar yaşatabilir.