Bebeklerde Egzama Nedenleri Nelerdir?

Egzama stres faktörü ile bedende görülen bir durum olmak ile beraber yeni doğan bebeklerde de egzama şikâyetleri yaşanabiliyor. Bazen yeni doğan bezen ise katı beslenmeye geçen bebeklerde görülen egzamanın nedenleri ise genellikle alerjik reaksiyon ile bağlantılı olabiliyor. Ev tozları, hayvan tüyü, yumurta ya da buğdaya başlı alerjilerin yanı sıra genetik olarak da yaşanma riskinin olduğu biliniyor. Egzama duygusal değişimler ve stres sebebi ile de karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenin yanı sıra özellikle bebeklerde görülen egzamalarda bazı detaylara dikkat ederek iyileşme sağlanabilir.

ağlayan bebekler

Bebeklerde görülen egzama bir zaman sonra kendiliğinden de geçebiliyor. Fakat özellikle alerjik neden ile oluşan durum sonrasında alerjik nedenler devam edebilir. Bu neden ile sonrasında da dikkatli olunması önemlidir.

Bebeklerde Egzama Oluşumu Sonrasında Ne Yapılabilir?

Bebeklerde görülen egzama sonrasında bebeğin cildinin yumuşaması ve kaşınmanın da aza indirilmesi için duş alımına yer açılırken onların cildine özel olan nemlendiriciler kullanılabilir. Bunun yanı sıra ellerine mutlaka eldiven takılması da önemlidir. Ciltte yaşanabilecek olan yaralanmaların önüne geçecek olan eldiven takımı sayesinde mikrop kapma riskini de düşürebilirsiniz.

Bunların yanı sıra evcil hayvan tüyüne karşı ya da toz akarına karşı olan alerji de önlemin alınması önerilir. Katı gıdaya geçiş sonrasında yaşanan egzama durumunda ise beslenmesinde değişime yer açarak egzamanın ilerleyişini gözlemleyebilirsiniz.