Gebelikte Kanamanız mı Var?

Gebelik her zaman düzenli bir şekilde ilerlemeyebilir. Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamalar her ne kadar önemli bir sorun oluşturmasa da ilerleyen dönemlerde hala kanma kesilmemiş ise anne ve bebeğin zara görmesine sebebiyet verebilir.  Gebeliğin yarısında meydana gelen kanamaların bazı nedenleri vardır. Bu kanamalar arasında eğer implantasyon kanaması sorunu yaşıyorsanız eğer fazla endişe yapmanıza gerek yok çünkü implantasyon kanaması bebeğin anne karnında rahim içine yerleşmesine bağlı olarak görülen bir durumdur. Bu kanama adeta adet kanamasının yoğunlunda görülür ve döllenmeden sonra 6-12 arasında gerçekleşebilir.

gebelik kanamaları

gebelik kanamaları

Bunların dışında annenin idrar yollarındaki bir enfeksiyon da ara kanamalara neden olabilir. Bu nedenle idrar yollarına özellikle gebelikte oldukça önem verilmeli ve hijyeni için dikkat edilmelidir.

gebelik dönemi

gebelik dönemi

Gebelik Kanamalarının Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte kanamalara sebebiyet veren bir diğer durum ise düşüktür. Anne adayı kanamayla karşı karşıya ise düşük yaşadığının bir işareti olabilir. O nedenle her zamanda dediğimiz gibi ilk yapacağı iş vakit kaybetmeden doktora başvurmaktır. Geciktirilen rahatsızlıklar bebeğin ölümlerine kadar gidebilir. Bunun bilince olmalı ve her zaman ona göre hareket etmeliyiz.