Şu 3 Besini Buzdolabınızdan Uzak Tutun

Buzdolapları besinlerin değerlerinin korunması, bozulmaması için hayatımızda büyük önem taşırlar.

Fakat her besinin buzdolabında saklanmaması gerektiği gibi bazı besinlerinde doğru koşullar sağlanarak buzdolabına girmesi gerekiyor.

Patates, soğan, sarımsak gibi sebzeler kesinlikle buzdolabında saklanmamalıdır.

Ayrıca kök sebze olarak tanımlanan sebze grubu da güneş ışığı almayan, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

patates

patates

Sebzeleri buzdolabına yerleştirirken bir arada olması mümkün olan gruplar halinde ayrılmaları, poşette saklandıkları takdirde poşete bir kaç delik açarak hava almaları sağlanmalıdır.

Besinleri Saklama Yöntemleri

Süt ürünleri grubuyla sebzeler farklı raflarda saklanmalı, yumurta gibi hayvansal besinler yıkanmadan buzdolabına yerleştirilmelidir.

Buzdolabının soğuk hava ayarları da önemli bir konu olarak karşımıza çıkar. Buzdolabının ısı göstergesinde en ideal konum buzdolabında +4, derin dondurucuda -18 derecedir.

soğan ve sarımsak

Hayvansal gıda olan etler, buzdolabında besin değerini kaybetmeden 3-5 gün saklanabilir.

Dondurucuda saklanan etlerin çıkarıldıktan sonra hemen tüketilmesi, tekrar dondurulmaması bakteri oluşumunu engellemek açısından önemlidir.

Peynir gibi yine hayvansal içerikli gıdalar, uygun saklama kaplarında bekletilmeli, zamanla üzerinde oluşan küf ve lekelerden temizlenerek tüketilmelidir.

Bir çok gıda doğru saklanama koşulları sağlanmadığından, besinlerin değerlerini kaybederek insanlara fayda yerine zarar vermeleri söz konusu olmaktadır. Besinler kurallarına göre korunur, saklanırsa onlardan en yüksek fayda sağlanmış olur.