Yemek Masası Hangi Malzemeden Olmalı?

Yemek masalarına sadece yemek yediğimiz donatılar bakmak artık geçmişte kaldı. Birçok kullanıcının da deneyimlediği üzere verilen davetlerde, aile yemeklerinde özenle sofra kurulan yemek masaları dekorasyon alternatifleri, günümüzde de oldukça çeşitlilik gösteriyor. Kullanılacak malzeme ve model seçimi bu yaşam alanıyla malzeme ve kullanılan materyal açısından benzer bir tarz ve uyumu yakalamalıdır ya da birbirinden çok farklı iki tarz belirlenip tasarlanabilir. Seçilen yemek masasının malzeme seçimi için önce tablaları ile oldukça gösterişli bir hale getirebilirsiniz. Bu alanın diğer alanlarında uygulanacak tarza göre yemek masasının ve sandalyelerin tarzı, modeli, renkleri  belirlenebilir. Yemek masasının tarzı oluşurken dikkat edeceğiniz nokta malzemelerin, tarzınızla bir bütün olmasıdır. Yemek masasında tarzınızı oluşturan şeyler tablası ve ayaklardır. Şimdi malzemelerine göre sıralayacak olursak ;

1.Ahşap:

Ahşap, kolay şekil alabilen ve sıklıkla kullanılan  bir üründür. Doğal,  uzun ömürlü ve iç mekanlara sıcak bir atmosfer katmasından dolayı oldukça tercih edilir. Stil olarak ise minimal, klasik ve modern gibi tarzlarında vazgeçilmez malzemesidir. Bu tarzlarda kullanılırken formunu ve cila rengini değiştirerek istediğiniz tarza yansıtabilirsiniz. Doğal ağaç olarak tanımadığımız masif ağaç, ham işlenmiş malzeme üzeri boya atılarak  lake masa tablaları da çoğu stil ile kolaylıkla dekorasyonu ile uyumludur.  Kütük ağaçlarla yapılmış dekoratif masa tablaları, tropikal tarza yakın olmasından hem de ham ağaç formunu ve dokularını estetik bir biçimde yansıtarak çarpıcı bir şekilde mekanın en şık parçası olacaktır.

2.Mermer :

Gösterişi ve ihtişamı  ile  dekorasyon donatıların da uzun yıllar kullanılmış, bulunduğu yaşam alanına çok şık ve estetik bir görünüm katan doğal materyallerden biri de mermerdir. En  gösterişli yemek masası düzeni oluşturmak isterseniz örtüsüz ve yalın bir halde kullanılmalıdır. Eskimeyen ve zamansız olmasının yanı sıra  kolaylıkla kesilebilir, silinebilir ve uzun yıllar dayanımı yüksek olarak sizinle beraber yaşar. Mermerin doğru dokusu ve deseni seçilerek mekanda kendini gösterir. İstenilen formda kolaylıkla tasarlanabilir. Klasik stil ve avangart bir tarzınız var ise mermer bütünleyici eleman olarak karşınıza çıkacaktır.

3.Cam :

Şeffaf yüzeylerle iç mekana derinlik katarak daha geniş olmasını  tercih edenler için, zamansız malzemelerden biridir. Cam masa tablalarının en önemli yardımcı unsuru bu tablayı ayakta tutan ayaklandır. Bu ayaklar metal ya da ahşap seçilmesi oldukça şık gösterecektir. İstenilen ölçülerde ve formda rahatlıkla yapılabilir.  Kullanımı kolaydır  ve kolay silinebilmesi açısında da oldukça kullanışlıdır. İsteğe bağlı örtü de kullanılabilir.

4.Sentetik :

Sentetik yemek masaları özellikle dış mekanlarda mesela teras ve bahçelerde kullanılacak  yemek masaları için oldukça dayanıklı ve estetik bir görünüm kazandırır. İç mekanlarda da stil ve tarza uygun doku, desen ve renklerini bulma kolaylığı açısından fazla alternatifi bulunduğundan size kolaylık sağlayacaktır. Ekonomik olması yönünden oldukça en çok tercih edilen malzemelerden biridir.