Adet Düzensizliğinin Sebepleri?

Ayda bir kez yaşanılan bu adet döngüsü zaman zaman bazı nedenlere bağlı olarak aksamalara uğrayabilir. 21 günden kısa veya 35 günden daha fazla süren adet döngüsü düzensiz olarak isimlendirilir. Ayrıca regl döneminin çok fazla olduğu, uzun sürdüğü veya iki kanama arasında lekelenme ve kanama görüldüğü durumlarda da doktora başvurulması gerekir. Adet düzensizliği nedenleri hormonal değişiklikler, yumurtalık kistleri, rahim ve rahim ağzındaki polipler ve myomlara bağlı olarak düzensizleşebilir.

adet düzensizliği

adet düzensizliği

Adet düzensizlikleri daha çok sık adet görme (15-20 günde bir), seyrek adet görme, 35 günden daha uzun süre adet görme ve adet dışı dönemlerde kanamalar şeklinde sınıflandırılabilir. Adet miktarının çok az olması da her zaman patoloji açısından normal bir durum değildir.

adet düzensizliği

adet düzensizliği

Doğum kontrol hapı ve benzeri ilaçlardan zaman zaman adet düzensizliklerine davetiye çıkarabilir. Adet kanamalarının çok az miktarda olması bu doğum kontrol hapları kaynaklı olabilir. Rahim iç tabakasının yapışık olması yada ileri derecede yapışık olması hiç adet görmemeye yol açabilir. Sık sık adet görmenin nedeni ise hormonal dengesizliktir.