Anne Olmak İçin İdeal Yaş

Kadınların iş hayatında aktif olarak rol alması ve eğitim hayatlarını yarıda bırakma geleneğinin aşılmaya çalışılıp genel olarak okuyan bireylere dönüşmesi ile evlilik de doğumda ertelemeler yaşanıyor. Evliliğin eğitim hayatının sonrasına hatta iş hayatının ilerleyişine göre yapıldığı günümüzde genel olarak anne olma yaşı 18-24 arası denen kural da ortadan kalkma durumunda kaldı.

anne

anne

Kadınların iş hayatındaki kariyer hedefleri sonucunda gebelik düşünme zamanları oldukça geç zamanlara denk düşebiliyor. Uzmanlar tarafından açıklamalara göre kariyer hedefine kilitlenerek kırk yaş ve sonrasına bırakılan gebeliklerde risk yaşanabilinmekte. Fakat gelişen teknoloji tıp dünyasında da inanılması güç mucizeleri da yaratmıyor değil.

anne olmak

anne olmak

En İdeal Yaş Aralığı

Kadınların çocuk gelişimindeki etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebep ile eğitimli annelerin yeni nesil bireyleri yetiştirmesi daha çok kabul edilir bir durum oldu. Kadınların eğitim ve iş yaşamı gayretleri içinde ideal yaş aralığı olarak 20 illa 30 yaş arasını kabul eden uzmanlar 35 yaşına kadar doğum yapılması gerekliliğini de savunuyorlar.