Saç Bakımı İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Yediğimiz besinlerin için de bulunan mineral, vitamin ve proteinler kana karışarak saçlarımız da dâhil olmak üzere vücudumuzun her yerine ulaşır. Bu sebeple sağlıklı saçlara sahip olmak için saçlarınıza dışardan maske ve benzeri yöntemler uygulayabileceğiniz gibi, yiyip içtiklerinize dikkat ederek de bu konu da önemli adımlar atabileceğiniz pratik bilgiler bulunmakta. Bu yalnızca sağlıklı bir beden için değil, aynı zaman da sağlıklı saçlar için de hayati öneme sahiptir.

Saçlarınıza zarar verebilecek aşırı yağlı, şekerli, tuzlu ve işlenmiş gıdalardan uzak durmakta da fayda var. Dengeli beslenmek her alan da faydalı olduğu gibi saç bakımında da büyük öneme sahiptir.

Omega-3

Bu tip yağ asitleri saçların canlı ve parlak gözükmesi açısından çok önemlidir. Ancak bu yağ asitlerini vücut kendi üretemez. O yüzden yiyecek veya takviye gıdalar yardımı ile tüketmemiz gerekir. Hafta da en az iki kez balık tüketmenin sayısız faydalarının yanı sıra, saç sağlığınız için de çok önemli olduğu bilinen bir gerçek.

C vitamini

Kılcal damarları güçlendiren kolajen üretimine yardımcı olur. Daha güçlü kılcal damar daha iyi beslenen saç demektir. Antioksidan özelliğe sahip C vitamini kepeklenme ve yağlanma gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Vücut kendi üretemediği için düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Saçlara faydası olduğu bilinen ve C vitaminin yanı sıra B vitamini de içeren mandalinayı her gün 2-3 adet tüketebilirsiniz.

Protein

Protein tüketimi de saçlar için oldukça önemlidir. Saçlar keratin proteininden oluşuyor. Öyle ki protein olmadan saçların istenen sağlıkta olması söz konusu bile olamaz. Bu sebeple süt, yoğurt, yumurta, et, balık gibi gıdalar tüketerek hayvansal proteinlerden faydalanabileceğiniz gibi tam tahıllar, soya, kuru baklagiller ve fındık, ceviz gibi kuruyemişler tüketerek bitkisel proteinlerden de faydalanabilirsiniz.

Tarçın

Vücutta kan dolaşımının artmasını sağlayan özelliği sayesin de saçların beslenmesin de önemli bir rol üstlenir. Günlük hayatta istediğiniz zaman tüketebileceğiniz tarçın aynı zamanda sivilce gibi bazı deri sorunlarına da iyi geliyor.

A vitamini

Vücut tarafından sebum yapmak için gereklidir. Sebum tüylerimiz tarafından oluşturulan yağlı bir madde ve saçlarımız için doğal bir bakım oluşturuyor. Sebum olmadan saçlarınız kuru ve kepekli olabilir. Bu sebeple A vitamini tüketimi saçlar için çok önemlidir. Lahana, tatlı patates, bal kabağı, havuç, kuru kayısı, ıspanak ve brokoli gibi A vitamini içeren besinleri tercih edebilirsiniz.

​​​​​​​Demir, çinko, biyotin, folik asit ve folat içeren besinleri de düzenli olarak tüketmek gerek. Saçlarınızın sağlığını yalnızca dışarıdan uygulayacağınız çeşitli maskeler, bitkisel yağlar veya kozmetik ürünleri ile değil, yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat ederek de korumalısınız.

Tavsiyeler kimyasal içeren ürünlerden olabildiğince uzak durarak ve mümkün olduğunca doğal yöntemleri kullanarak saç bakımı yapılması yönün de. Belirtilen yöntemlerden en iyi sonucu alabilmek için düzenli olarak uygulamak gerekiyor.