Annelerde Emzirme Dönemi

Bebek beslenmesinde en önemli faktör anne sütüdür. Bebeğin sağlığı ve bağışıklık sistemi için birçok yararı mevcuttur. Bu şekilde beslenen bebekler, birçok rahatsızlığın görülme oranı düşer.

Anne sütü, beyin ve zeka gelişimi için de oldukça önemlidir. Bu nedenle emziren anneler, beslenme düzenine ve kalitesine dikkat etmek durumdadır. Annelerin, dengeli beslenmesi gerekir.

Annelerde Emzirme Dönemi

Annelerde Emzirme Dönemi

Günde 6 öğün olmak üzere sıklıkla beslenmeli ve öğün atlamamalıdır. Sıvı tüketimi süt üretimini arttıracağı için günde 4 litreye kadar su tüketebilirler.

Ayrıca taze sıkılmış meyve suları veya süt gibi besleyici içecekler tüketmek her zaman faydalıdır. Hamilelik sürecinde alınan vitaminlere, emzirme döneminde de devam etmek gerekir. Herhangi bir emzirme rutini oluşturmaya gerek yoktur.

Emzirme Döneminde Beslenme

Annelerde emzirme dönemi içerisinde bol miktarda meyve ve sebze tüketmelidir. Enerji, süt üretimini arttırır ve bu nedenle vücuda enerji veren ekmek, pirinç veya patates gibi nişastalı ürünler tüketilir.

Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme Döneminde Beslenme

Bazı annelerde, doğumdan sonra kabızlık sorunu görülür. Lifli ürünlerin tüketimi yardımıyla bu sorunun üstesinden gelinebilir. Yağsız et, tavuk, balık, yumurta, fasulye, mercimek gibi bakliyatların tüketilmesi vücuda protein alınmasını sağlar.

Ayrıca kalsiyum içeren süt ürünleri de emziren bir anne için oldukça önemlidir. Hamilelikle dikkat edilen unsurlara emzirme döneminde de dikkat edilmesi gerekir.