Antidepresan İlaçlar Zararlı mı?

“Antidepresan ilaçlar ne zaman ve ne için kullanılır?”

Bu ilaçlar, depresyon ve şizofreni gibi psikolojik rahatsızlığı olan kişilerde kullanılan, kişiyi ruhsal açıdan yatıştıran ilaçlardır. Bu ilaçlar sayesinde beyinde meydana gelen aksaklıklar düzenlenir ve kişi normale döner.

Peki bu ilaçları kullanmak, zararlı mıdır? Kişiyi psikolojik rahatsızlıklardan kurtarırken, bir yandan da yan etkileri mi olur?

antıdepresan

antıdepresan

Antidepresan İlaçların Zararları Var mı?

Hani bir tabir vardır ya: “Şu ilaç Ayşe’ye iyi gelmiş, ben de alayım.” İşte bizim toplumumuza zarar veren asıl olay budur. Yani bilinçsiz tüketim! Birisine iyi gelen bir ilaç, başkasına da iyi gelecek diye bir kaide yoktur. Biz toplum olarak bunu bir türlü aşamadık. Elbette ki her ilacın yan etkisi vardır, vücuda verdiği zararlar vardır. Fakat; doktor tavsiyesi ile kullandığınız takdirde, en azından yan etkilerinin dışında zararları olmayacaktır.

Peki yan etkileri nelerdir?

depresyon ilaçları

depresyon ilaçları

Antidepresan İlaçların Yan Etkileri

  • Bu tür ilaçların özellikle mide rahatsızlıklarına sebep olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, genellikle mide ilacıyla birlikte kullanmanız tavsiye edilir.
  • Şiddetli baş ağrıları da bu ilaçların yan etkileri arasında yer alır.
  • Baş dönmesi, dengeyi sağlayamama gibi durumlar söz konusu olabilir. Zira bu tarz ilaçlar, kişileri az da olsa sersemletir. Ve denge sağlamada güçlük çekilebilir.
  • Nöbet geçirme durumları da söz konusu olabilir. Bu ilaçları kullanmadan önce nöbet geçirmiyor olsanız dahi, bir yan etki olarak bu durum söz konusu olabilir.
  • Sürekli ağlama isteği olabilir. Bu, hem içinde bulunduğunuz psikolojik durumdan kaynaklı olabilir hem de ilaçların etkisiyle olabilir.

Antidepresan ilaçları, doktor tavsiyesi olmadan ve bir doktorun gözetimi altında olmadan kullanmayın!