Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Yeni bir ev sahibi olmak istiyorsanız ve konut kredisi ile ev satın almayı düşünüyorsanız, konut kredileri alacağınız zaman masraflarını da hesaba katmalısınız. Dosya masrafı, sigorta ücreti ve ekspertiz ücreti ödemeniz gerekebilir. Bunlar dışında tapu dairelerinde yapılacak olan işlemler için de tapu harcı ödemeniz şartı vardır.

Bütün masraflar aynı zamanda alacağınız kredinin toplam tutarını da yakından etkiler. Bu sebeple, alacağınız kredinin masrafları ile birlikte ne kadar tutacağını da hesaplamanız gerekmektedir. Kredi faiz oranlarını da yıllık maliyet oranları ile birlikte değerlendirmelisiniz.

Dosya Masrafı

Dosya masrafları, aldığınız kredinin en fazla binde 5’lik kısmı kadar sizden alınır. Bazı özel durumlarda tüketiciler dosya masraflarının iadesini de alabilirler.

gayrimenkul

Ekspertiz Ücreti

Konut kredisi kullandığınız zaman evin tamamı için kredi kullanamayabilirsiniz. Evin değerinin en fazla %80’lik kısmı kadar kredi alabilirsiniz. Eksper tarafından evin değeri belirlenir ve kredi bu değerler üzerinden size sunulur. Konut kredileri ile ev alacak kişilere özel olarak yönlendirilen eksperler için ücret talep edilir.

Sigorta Masrafları

Konut kredisi kullandığınız zaman banka sizden hayat sigortası, ferdi kaza sigortası gibi sigortalar da talep edebilir. Bu sigortalar zorunlu değildir. Ancak DASK yani deprem sigortası yaptırmak zorunludur. Kredi kullanan kişi belgeleri bankaya ibraz edebiliyor ise herhangi bir kurumda DASK yaptırabilmektedir.