Bazı Dönemlerde Çocukların Anneye Olan Bağlılığı Artar

Çocuklarınızla iyi bir ilişkiniz olmasının tek yolu aranızda sağlıklı bir iletişim olmasıdır. Burada sadece ergen ya da yetişkinliğe erişmiş çocuklardan ya da gençlerden bahsetmiyoruz. Daha küçük yaş grupları da bu sınıfa dâhil özellikle 3-5 yaş arasındaki çocuklarınızla birer yetişkinmiş gibi iletişim kurabiliyor olmanız gerekir.

Çocuğunuzun da Fikirlerine Değer Verin

Çalışıyor olsun ya da olmasın annelerin çocukları ile ilişkisinin babalara göre daha farklı olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü daha anne karnındayken bebeklerin anne içgüdüleri oluşuyor ve o duyguyla dünyaya geliyorlar. Aynı durum anneler için de geçerli olduğundan özellikle 2,5-3 yaştan itibaren 5-6 yaşa kadar çocukların annelerine olan düşkünlükleri daha fazla oluyor. Bazı kavramları daha iyi anladıkları için tam da bu dönemde onlarla olan iletişiminize dikkat etmelisiniz.

Bazı Dönemlerde Çocukların Anneye Olan Bağlılığı Artar

Bazı Dönemlerde Çocukların Anneye Olan Bağlılığı Artar

Çocuktur anlamaz mantığından çıkıp, ona bir birey gibi davranıp, gerektiğinden her konuyu karşınıza alıp güzelce konuşmanız gerekir. Onun da konu hakkındaki fikirlerine değer verip dinlemeyi bilmelisiniz. Bu tür yaklaşımlarınız onun öz güvenini arttıracağı gibi siz yanında değilken de doğru karar verme yetisinin gelişmesini de sağlar.