Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmanın Yolları

Maalesef günümüz eğitim sisteminin her alanı sınavdan geçiyor. Tabii ki iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmanın en etkili yollarından biridir sınavlar. Fakat günümüzde sınav kavramı öyle bir boyut aldı ki öğrenciler artık sınav kaygısı yaşadıklarından dolayı psikolojik sorunlarla da boğuşur oldu. Bu kaygı sınavlara da etki ediyor tabii.

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmanın Yolları

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmanın Yolları

Sınava iyi hazırlanabilmek için öncelikli olarak kaygıyı yok etmek gerekiyor. Başarılı olmanız için bu şarttır. Kaygılı olan öğrenci sınavda bir şey başaramaz. Bu yüzden önce kaygı giderilmeli. Buna da ilk olarak sınav kelimesini unutarak başlanmalıdır. Yaklaşan sınavlarınızın adını değiştirin. Onların adını fırsat yapın. Bu sizi hırslandıracaktır.

Kaygıyı Unutun

Ders çalışmakta size itici ve sıkıcı gelecektir bu dönemde. Bu yüzden onun adını da değiştirmenizde yarar var. Onun adını da öğrenmek yapın. Ders çalışacağınıza bir şeyler öğrendiğinizin farkına varın. Öğrenmek daha güzeldir. Kişiliğinize göre motive edin kendinizi. Karakterinizi siz biliyorsunuz. İstek ve düşüncelerinize göre hareket edin. Kaygıların da hayatınızda sadece gerginlikten ibaret olacağının farkına varın.