Çalışma Masası Dekorasyonu Yapma

Çalışma masaları her evde bulunan eşyalardır. Evde öğrenci varsa çocuğun odasındadır. Ya da ebeveynler kendileri ihtiyaçları için de evlerinde çalışma odası ve çalışma masası hazırlarlar.

Çalışma Masasının Özellikleri Neler Olmalıdır?

Çalışma masası; adından da anlaşılacağı üzere üzerinde iş yapılan masalardır. Gerçekten de bazı işler için daha özel masalar kullanılır. Örneğin; mimarların çizim masaları özel amaçlı çalışma masalarıdır.
Ticari amaçlı ve eğitim amaçlı çalışma masaları bilinen en yaygın tiplerdir. Çalışma masalarını edinirken hangi amaç için kullanılacağı, kullanacak kişinin boyuna, yaşına uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Öte yandan çalışma masasının kurulacağı alana da dikkat edilerek ölçüler belirlenmelidir. Masanın dayanıklılığı önemlidir, bu konu da atlanmamalıdır. Elbette masayı kullanacak kişilerin arzu ve istekleri seçim yapılırken göz önünde bulundurulmalıdır.

Çalışma Masasının Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dikkat edilecek en mühim konu şudur: İş yerindeki çalışma masanız sadece size özgü bir alan değildir. Mutlaka size özel ufak dokunuşlarla kişiselleştirebilirsiniz. Fakat kurumun genel konsept, vizyon ve misyonuna aykırı olamaz. Bu konuda amirlerden ve üst yönetimden gelecek uyarıları dikkate alarak masanızı dekore edebilirsiniz.
Evinizdeki çalışma masanız ise size özeldir. Çalışma masanızın dekorasyonunda sınırsız bir hakka sahipsiniz ve istediğiniz gibi dekore edebilme özgürlüğüne sahipsiniz.
Bu kapsamda evdeki çocuklarınıza da bu özgürlüğü tanıyın, yol gösterici olan ancak kendi çalışma masasında nasıl rahat ediyor ve mutlu oluyorsa o şekilde bir masa dekorasyonunu teşvik edin. Bu halde çocuğunuzun başarısı da artacaktır.

Çalışma Masası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Çalışma masasının fonksiyonlarını göz ardı etmeden dekorasyonu yapılmalıdır. İşlevselliğini yerine getirecek biçimde masanın üstüne gerekli ekipmanlar yerleştirilmelidir.
Çalışma masanızı duvara doğru yerleştirdiğinizde duvara çeşitli panolar yerleştirebilirsiniz. Böyle bir pano sizin organize olmanıza yardımcı olacaktır. Değişik materyallerden kendiniz de yapabilirsiniz, hazır satılan panolardan da edinebilirsiniz.
Çalışma masanızın prize yakın olması rahatlık sağlayacaktır.
Çalışma masanızın üstü düzenli olursa size geniş alan kalacaktır. Bu da rahat çalışma imkanı verecektir. Bu nedenle kalem, blok not vb ufak tefek eşyalar için uygun bir sepet, kutu bulundurmanız iyi olacaktır.
Çalışma masanızın hemen yakınında bir çöp kutusu yerleştirin, böylece sık sık yerinizden kalkmazsınız ve dikkatiniz dağılmadan çalışabilirsiniz.
Çalışma masasının aydınlatması çok önemlidir. Uygun aydınlatmayı mağazalardan beğenerek seçebilirsiniz.
Çalışma masasının yakınında sevdiğiniz bir kokulu mum, oda kokusu ya da tütsü bulunması motivasyonunuzu yükseltecektir.