Çerkez Tavuğu Sever misiniz?

Bazı lezzetler efsanedir. İnegöl köftesi, Edirne ciğeri, Antep baklavası gibi. Belirgin şehir ismi taşımasa bile Çerkes tavuğu da işte böyle efsane bir tat. Sofraya gelince gözleri neşeyle parlatan mezelerden. Yapımı bütün lezzetli yemekler gibi uğraş istiyor. Ayıklanmış ve temizlenmiş bütün bir tavuğu bir patates, bir soğan, yeteri kadar tuz, bir havuç ve beş bardak su ile birlikte kaynatarak pişirin.

tavuk

tavuk

Kaynarken üstte oluşan köpükleri alın. Sonrasında tavuğu süzün ve soğumaya bırakın. Soğuyunca derisini ve kemiklerini ayırın ve küçük parçalar şeklinde didin. 400 gram ceviz içini robotta çekin, un haline getirin. İki dilim bayat ekmek içini tavuk suyunda ıslatın, suyunu sıkın, sonra bu ekmekleri ceviz püresine karıştırarak ve toz kırmızı biber, dört diş sarımsak ve tuz ekleyerek iyice yoğurun. Elde ettiğiniz bu karışımı kalan tavuk suyunu yavaş yavaş yedirerek boza kıvamına gelinceye kadar seyreltin.

çerkes tavuğu nedir

çerkes tavuğu nedir

Büyük bir servis tabağına küçük tavuk parçalarını koyun ve boza halindeki sosunuzun yarısıyla beraber tavuk parçalarını iyice karıştırın. Kalan sosu da en üste, karışım gözükmeyecek şekilde dökün ve yaydırın, bütün servis tabağını güzelce sıvayın. Hepsinin üstüne kırmızı pul biber ve maydanozla renklendirilmiş zeytinyağı dökerek servis yapabilirsiniz. Sofraya geldiği zaman herkese “”oooooo” dedirten yemeklerden olduğuna emin olabilirsiniz. Herkese afiyet olsun.