Çipli Ehliyete Nasıl Sahip Olunur?

1 Ocak 2016’dan itibaren kullanılmaya başlanan çipli ehliyetlere sahip olmayanlar eski ehliyetlerini çipli ile değiştirebiliyorlar. Bunun için birkaç uygulamayı takip etmek yeterli olacaktır. Elinde hala eski ehliyeti bulunanlar çipli ehliyete değiştirmek istiyorlarsa başvurularını emniyet müdürlüklerinin trafik tescil müdürlüklerine yapmaları gerekiyor.

çip ehliyet

çip ehliyet

Değiştirme işleminin yapılabilmesi için elbette öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online randevu hizmetinden randevu almaları gerekiyor. Bunun içi ise; http://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresine girilmelidir. Randevu işlemleri kısmından “Eski sürücü belgesi yenileme-fark” işlem türü seçenekler arasından seçilmelidir. Akabinde başvuru yapılacak şehir seçilecek ve çıkan listedeki il ya da ilçe merkezlerinden hangisi uygun ise o seçilmelidir.

Bundan sonra ise sisteme kişisel bilgiler girilecektir. Randevu zamanı seçimi yapıldıktan hemen sonra onay gerçekleştirilir ve randevu işlemi tamamlanmış olur.

ehliyet

ehliyet

Hangi Evraklar Gerekiyor?

Çipli ehliyet için başvurulan müdürlüğe giderken ise bazı belgeler gerekiyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Kişinin eski ehliyeti
  • Hekimden alınmış olan sürücü olur raporu
  • Nüfus cüzdanı, avukat kimliği ya da pasaport
  • 5×6 ebatlarında, arka fonu beyaz olmak kaydı ile 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Toplamda 15 TL’lik ehliyet yenileme bedelinin vergi dairesine ya da herhangi bir banka şubesine yatırıldığını dair ilgili makbuz (Bunun 2 TL’si vakıf payıdır. 13 TL’si ise değerli kağıt bedelidir)
  • Kişinin kan grubunu belirtmiş olan resmi belge. Veya kişinin imzalı beyanı olabilir.