Eklektik Dekorasyon Nedir?

Her tarza göre farklı dekorasyon çeşitleri bulunur. Eklektik dekorasyon ise, bunların arasında en az rastlanılan tarzdır. Fakat çok ilgi görmese ve fazla bilinmese de eklektik, aslında birçok kişinin farkında olmadan beğendiği bir dekorasyon tarzıdır. Çünkü en temel özelliği; eski ile yeniyi, gösterişli ve sadeyi birleştiren ayrıntılara yer vermesidir. Fakat her ne kadar güzel sonuç verse de eklektik tarzı uygulamak, birçok farklı elementi bir arada bulundurduğu için zordur.

Eklektik Dekorasyonun Özellikleri

Eklektik dekorasyon uygularken farklı stiller bir araya getirilebilir. Fakat bu sırada karışık bir görünüme sebep olmamak için bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir. Bu tarzı uygularken zıt eşyalar bir araya getirilse bile bu, belli bir düzende yapılmalıdır. Aksi durumda karmaşık bir sonuç ortaya çıkar.

eklektik dekorasyon

eklektik dekorasyon

Dekorasyonda kuralsız ve özgürce davranmak isteyenler, bu tarzı rahatlıkla uygulayabilirler. Çünkü herhangi bir tarz sınırlaması yoktur. Ayrıca birbirinden farklı eşyalar bir arada kullanılabilir. Örneğin klasik bir koltuk ile modern bir lamba aynı ortamda bulunabilir. Dolayısıyla uygulaması oldukça kolaydır.

dekorasyon'da eklektik devri

dekorasyon’da eklektik devri

Bu tarzı doğru bir şekilde uygulamanın en garantili yolu, önce ana mobilyaların yerleştirilmesi ve daha sonra birbirine zıt aksesuarların eşit olarak odaya dağıtılmasıdır. Ayrıca eşyaların karmaşık görünmemesi için arka plan, oldukça sade tutulmalıdır. Örneğin halının, perdenin ve duvar renginin açık tonlarda ve desensiz olması gibi…