En Çok Kakao Üreten Ülkeler

Kakao, tatlıların vazgeçilmez aroması olarak kullanılır. Kakao, Orta Amerika’da 5000 yıl önce bulunmuştur. Dünya’da çoğu ülkede endüstrisi yapılmaktadır. Çikolata pazarı 2016 yılında 98,3 milyar değerindedir.

Ne yazık ki, kakao üretiminde birçok ülkede köle olarak çocuklar çalıştırılmaktadır. Türkiye’de de çikolata üretimi yaygın iken kakao ağacı bulunmamaktadır. Kakao, insanlar tarafından binlerce yıldır tüketilmekte ve yetiştirilmektedir. Kakao çekirdeği, kakao ağacında yetişmektedir. Artık günümüzde, kurutulan ve fermente edilen tohumlardan çikolata oluşturulmakta. Yemek dışında ise kakao cildi nemlendirmede büyük rol oynar. Kakao yağı ciltten yemek pişirmeye kadar insan hayatında birçok noktaya dokunmayı başarabilmiştir. En çok kakao üreten ülkeler, aşağıda listelenmiştir.

En Çok Kakao Üreten Ülkeler

Kakao sağlık açısından yüksek tansiyon, obezite, kabızlık, diyabet, astım, kronik yorgunluk gibi durumlarda iyi gelmektedir. Aynı zamanda kanser riskini azaltmakta ve beyin sağlığına iyi geldiği bilinmektedir.

En Çok Kakao Üreten 5 Ülke

Bu başlığımızda en çok kakao üreten 5 ülke anlatılmıştır.

  1. Fildişi Sahili

Dünya’da en çok kakao çekirdeğinin üretildiği yer Fildişi Sahili olarak bilinmektedir. Fildişi Sahilinde yetişen kakao, dünyadaki kakao ihtiyacının %30’unu karşıladığı bilinmektedir. Fildişi Sahili’nin vazgeçilmezi kakaodur. Fildişi Sahili’nin ekonomisinin çoğunluğu kakao üretiminden elde edilmektedir.

  1. Gana

Gana’da bilinen verilere göre son zamanlar 835.400 ton yıllık ortalama kakao üretimi yapılmaktadır. Gana ithalatının %30’lık kısmı karşılanmaktadır. Gana’da yetişen başka bitkiler çok olmadığı için, kakaodaki bu başarı hem ülke ekonomisi hem de çiftçi için oldukça önemlidir.

  1. Endonezya

Endonezya bir yılda ortalama ürettiği 777 ton kakao ile sektörde yeni olarak bilinmektedir. Endonezya’da çok yaşlı kakao ağaçları bulunduğu için alınan verim düşüktür. 2009 yılında üretimi desteklemek amacı ile Endonezya, 350 milyon dolar ile kakao üretimini desteklediği bilinmektedir.

  1. Nijerya

Son dönemlerde kakao çekirdeği üretimi artmıştır. Ortalama olarak 421 ton kahve çekirdeği üretmektedir. Kakao, alanında oldukça önemli olan Nijerya, dünyada 4.sıradadır.

  1. Kamerun

Kamerun sıralama olarak 5. sırada yer almaktadır. Kamerun’da ihracatın yarısı kakao çekirdeği olduğu bilinmektedir. Son dönemlerde Kamerun kakao çekirdeğine olan yatırımlarını arttırmıştır. Kamerun bulunduğu coğrafi konum ve iklimi ile çok fazla kakao çekirdeği üretememektedir. Bu yüzden ilerleyen dönemlerde bu durum değişiklik gösterebilir.