Eskrim Nasıl Bir Spordur?

Kökeni çok eski yıllara dayanan fakat ülkemizde pek fazla bilinmeyen ve ilgi gösterilmeyen birçok spor dalı yer almaktadır. Bu spor dallarından bir tanesi de hiç şüphesiz eskrim sporudur. Eskrim sporu çıkış itibariyle bundan çok eski yıllara dayanmaktadır. Geçen bu uzun süre zarfında geniş bir izleyici kitlesini etrafında toplayamamış olsa da en etkileyici spor türlerinden birisidir.

Eskrim Sporu Nedir?

Eskrim sporu bireysel yeteneğin fazla olması gereken bundan yıllar önce ortaya çıkmış bir spor dalıdır. Bu spor türü hem kadınlarda hem de erkeklerde oynanabilmektedir. Eskrim sporu ilk ortaya çıktığı yıllarda zengin ve elit tabakaların eğlence olarak yaptığı bir aktivite olarak yer almaktaydı. Fakat daha sonra çok sevilen eskrim, spor dalları arasında kendisine yer buldu ve olimpiyat sahnelerine kadar ilerledi. Olimpiyat organizasyonları sayesinde adını duyurmaya ve daha fazla kitleye ulaşma şansını buldu. Bugün çoğu kişi tarafından bilen bir spor dalıdır. Eskrim sporu oynanış itibariyle çok küçük yaşlardan itibaren sıkı bir eğitim gerektirmektedir. Profesyonel olarak bu sporu yapmak isteyen kişilerin uzun yıllar bu spor adına çalışmaları ve mücadele etmeleri şarttır.

Eskrim Sporu Nasıl Oynanır?

Eskrim sporu ana hatları ile epe, flöre ve kılıç adı verilen üç farklı silah ve sporcuların giydikleri özel kıyafetlerden oluşan ekipmanları kapsamaktadır. Sporcuların giydikleri bu kıyafetler, vücudun her noktasını korumak için özel olarak tasarlanmıştır. Bu sporun temeli, sporcuların giydikleri kıyafetler üzerinde bulunan belirli noktalara, ellerindeki silahlar ile yaptıkları temaslarla çeşitli puanlar elde etmelerine dayanmaktadır.

Eskrim sporu kılıç türevi silahlar ile oynanan bir spor dalı olduğundan dolayı, müsabaka esnasında koruyucu ekipmanların tamamı eksiksiz olarak sporcunun üzerinde bulunmalıdır. Bu ekipmanlar; koruyucu yelek, koruyucu maske, çorap, darbelere karşı özel üretilmiş eskrim pantolonu, eskrim ayakkabısı ve eskrim yeleğinden oluşmaktadır. Eskrim sporunda kullanılan silahlar her ne kadar tehlikeden uzak olsalar bile bu koruyucu ekipmanların eksiksiz olması son derece önemlidir. Eskrim sporu aynı anda hem bir saldırı hem de bir savunma sporudur. Bu spordaki amaç 2 metre genişlikten, 14 metre uzunluktan oluşan, müsabakaların gerçekleştirildiği platformlar üzerinde kendinize ayrılan bölgeden rakip üzerinde bulunan belirli noktalara elinizdeki silah ile belli dokunuşlar yapmanıza dayanmaktadır.

Eskrim Sporu Çeşitleri

Flöre ile Eskrim Sporu

Flöre ile yapılan eskrim sporunda ucunda küçük bir düğme bulunan silah ile müsabakalar oynanmaktadır. Bu silahın ağırlığı 500 gram, uzunluğu ise 100 santimetredir. Oyuncular ellerindeki bu silahlar ile rakibin üzerinde bulunan yeleklere dokunarak puan almaya çalışırlar.

Epe ile Eskrim Sporu

Epe ile yapılan eskrim sporunda ise kılıcın uzunluğu yine 110 santimetre iken ağırlığı 750 gramı bulmaktadır. Amaç yine vücudun farklı noktalarına dokunarak rakipten fazla puan elde etmektir.

Kılıç ile Eskrim Sporu

​​​​​​​Bu eskrim türünde ise amaç elde bulunan silahın hem ucu hem de kenarları ile dokunarak puan kazanmaktır.