Hafıza İçin Faydalı Besinler

Yaş ilerledikçe hafızanın eskiye oranla zayıfladığı, bilinen bir gerçek. Fakat hafıza zayıflığının sebebi sadece yaşlılık değildir. Bunun dışında yanlış beslenme, yeterli vitamin ve mineralleri alamama, spor yapmamak, stres ya da bir hastalık da sık görülen sebepler arasındadır.

Hafızayı güçlendirmek için yaşam koşulları iyileştirilmeli, stres azaltılmalı ve doğru bir şekilde beslenilmelidir. Özellikle hafıza güçlendirici birçok besin tüketildiğinde, bu besinlerin uzun dönemde hafızaya büyük faydaları olduğu görülür.

Unutkanlık Sorunu Olanlar Bu Besinleri Tüketmeli

B12 Vitamini:

B12 vitamini

B12 vitamini

B12 yani demir eksikliği sorunu, hafıza zayıflığının en büyük sebebidir. B12 eksikliği, içerisinde B12 vitamini bulunan besinleri tüketmemekten ya da anemi hastalığından kaynaklanabilir. B12 vitamininin en çok bulunduğu yiyecekler ise et, tavuk, balıketi ve baklagillerdir.

Yaban Mersini:

yaban mersini

yaban mersini

Yaban mersini, içerisinde bulunan C vitamini ve antioksidan sayesinde, beyinde bulunan hafıza bölgesi üzerinde oldukça güçlü bir etki yaratır.

Yapılan araştırmalar sonucunda yaban mersininin, özellikle yaşa bağlı olan hafıza zayıflığı için etkili bir doğal ilaç olduğu kanıtlanmıştır.

Sebze:

sebzeler

sebzeler

Bol miktarda A vitamini ve demir içeren sebze, hafızayı güçlendiren en önemli besinlerden biridir. Özellikle koyu yeşil olan sebzeler, içerisinde daha çok antioksidan bulundurduğu için hafıza üzerinde daha büyük bir etki yaratır.

Balık:

Balık

Balık

Balık, hafızaya en iyi geldiği bilinen besinlerden biridir. Özellikle soğuk su balıkları, haftada mutlaka 2 kere tüketilmelidir.

Omega 3 İçeren Besinler:

Omega 3 içeren Besinler

Omega 3 içeren Besinler

Omega 3 maddesinin hafıza için çok etkili olduğu bilinen bir gerçek. Zaten doktorlar da bu yüzden balık tüketilmesini öneriyor.

Fakat vejeteryan olan ve balık sevmeyen kişilerin de omega 3 maddesini alabileceği besinler var. Bunlar; ceviz, keten tohumu ve kabak çekirdeğidir.