Bel Fıtığı Olanlar Dikkat

Bel fıtığı özellikle belli bir yaştan sonra birçok kişide baş gösteren rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bel fıtığı ağrıları bazılarında oldukça yüksek olabiliyor. Öyle ki bu acılara dayanması bu kişiler için çok zordur. Uzmanlara göre bel fıtığı hastalarının kesinlikle düzenli bir şekilde egzersiz yapması gereklidir. Bu egzersizler sayesinde önemli ölçüde bel fıtığı ağrıları azalabilir ve yaşam kalitesi daha da artar. Bu yazımızda bel fıtığı ağrılarına ne gibi hareketlerin iyi geldiğini kısaca anlatacağız.

bel ağrısı

bel ağrısı

Bel Fıtığı Egzersizleri

Her şeyden önce düzenli olarak yürümeyi alışkanlık yapmalısınız. Buna ek olarak ilk hareket sırt üstü yatarken bir bacağınızı 90 derece yukarıya kaldırıp indirmek ve aynı hareketi daha sonra diğer bacağınıza yapmak. Yine sırt üstü yatın. Bir dizinizi kırın, elleriniz ile göğsünüze doğru iyice çekin. Aynı hareketi diğer bacağınızı da uygulayın.

bel fıtığı

bel fıtığı

Yine sırt üstü yatarken uygulayabileceğiniz bir diğer hareket ise ellerinizi dizlerin üzerinizde kenetlemek ve bacakları göğsünüze çekmek. Bu harekette iken ona kadar sayın. Ama omuzlarınızı asla yerden kaldırmayın. Daha sonra ayak ve kolları serbest bırakın.