Hamilelik Döneminde Egzersiz

Hamilelik döneminde; doğumun kolay geçmesi, annenin formda kalması ve omurgada oluşabilecek bozuklukların önlenmesi için anne adaylarının egzersiz yapması gerekir. Fakat vücudun yapısında değişikliklerin olması ve düşüklerin yaşanmaması için hamilelik döneminde egzersiz yaparken dikkatli olunmalı ve mutlaka doktorun onayı alınmalıdır. Hatta bazı durumlarda egzersiz yapmak isteyen kadınların bu konuda uzman kişilerle çalışması gerekebilir.

gebelik

gebelik

Dönemlere Göre Yapılabilecek Egzersizler

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi, bebeğin sağlğı ve düşük olasılığı açısından en riskli dönem kabul edilir. Dolayısıyla bu ilk dönemlerde aşırı hareketlerden kaçınılmalı; yalnızca hafif tempolu yürüyüş gibi egzersizler yapılmalıdır. Fakat yürüyüşlerin süresi çok uzun ve aralıkları çok sık olmamalıdır.

hamilelikte sporun faydaları

hamilelikte sporun faydaları

Bunun dışında bu dönemlerde esneme egzersizleri de yapılabilir. Ayrıca pilates ve yoga yapılması önerilse de özellikle pilates mutlaka bir uzman eşliğinde yapılmalıdır.2.trimester dönemde uzmanlar anne adaylarının yürüyüş, pilates ve yoga gibi sporların yanında bisiklet sürebileceğini de ifade ederler. Fakat bu dönemde omurgada değişiklikler yaşandığında, sırtüstü pozisyonda yapılan egzersizlerden uzak durulmalıdır.

sağlıklı gebelik

sağlıklı gebelik

Dolayısıyla bunun yerine yan veya oturma pozisyonundaki egzersizler tercih edilmelidir.Hamileliğin son döneminde ise, doğumun kolay geçmesi açısından yürüyüş yapılması özellikle tavsiye edilir.cBunun dışında yapılacak tüm egzersizler oturur pozisyonda yapılmalıdır.