Perdelerin Dekorasyondaki Önemi

Özünde, evin mahremiyetini gözlerden uzak tutmak amacıyla camların önüne gerilen bir örtüdür perde. Bazen de fazla gün ışığından gözleri korumaktır, fakat modern şehirli insan için o kadar basit bir şey değil elbette. Değişen standartlar, yaşam statüleri, estetik kaygılar ve görselliğin giderek daha fazla önem kazanması, iç mekan dekorasyonu için farklı arayışları da peşinden sürüklüyor.

 

perde modelleri

perde modelleri

Perdeler Stilinizin Aynasıdır!

Modern, retro, bohem, etnik hangi stil olursa olsun, perdeler konsepti tamamlayan en önemli detaydır. Mobilyası, halısı, duvar aksesuarları, aydınlatması ile hazırlanmış bir dekorasyon, hemen fark edileceği üzere, perdeler olmadan asla tamamlanmış sayılamaz. Hayatın, yaşanmışlıkların, düzenin sıcaklığıdır bir bakıma. Özelleştirilen mekanda, çoğu zaman model, renk ve desenleri ile perdeler kişiliğin zevklerini, duruluğunu, coşkusunu da yansıtır.

perde seçimi

perde seçimi

Doğru Ve Uygun Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru perde seçimi yapabilmek için odanın ve camların ebatları en önemli kriterdir. Gereğinden büyük veya küçük seçilmemelidir. Kullanılan mobilya dekorasyonu belirli bir stilde olmalı, her telden çalmamalıdır.

tül perde

tül perde

Örneğin retro stilde bir dekorasyonda etnik desenli perdeler çok yerinde bir seçim olmayabilir. Perdenin rengi, mekanda kullanılan eşyaların ve duvar boyası renkleri ile çok tezat teşkil etmemelidir. Dekorasyonda iyi bir görsellik yakalamak için perde seçimi en sona bırakılmalıdır!