Hamilelik Döneminde Risk Oluşturabilecek Durumlar?

Hamilelik dönemi, dikkatli olunması gereken bir dönemdir ve bu süreç içerisinde anne adayının kendine ve bebeğine iyi bakacak şekilde hareket etmesi gerekir. Özellikle ilk 3 ve son 3 aylar risk oluşturduğu için başta bu dönemler olmak üzere, hamilelik sürecinde hem anne hem de bebek için riskli durumlar söz konusu olabilir.

Hamilelik Döneminde Hastalık Belirtileri

Bu dönemde en dikkat edilmesi gereken şey vajinal kanamalardır. Anne adayı, her ne kadar adetten kesilse de nadir de olsa kanama yaşayabilir. Bu, adet kanaması olabilir. Ayrıca ağrılı bir vajinal kanama söz konusuysa düşük ihtimali de olabilir. Böyle bir durumda hemen doktora gidilmelidir.

gebelik takibi

gebelik takibi

Hamileliğin ilk aylarında, sabah bulantıları birçok kadında görülür. Fakat bunun sık sık olması ve anne adayının aşırı kusmaya başlaması, mide ve bağırsak problemlerinin bir göstergesi olabilir.

Hamilelik döneminde idrarın kötü kokması, koyu renkte olması ve kasıklarda yanma hissinin olması bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

hamilelik dönemi

hamilelik dönemi

Vücutta fazla şişkinliğin ve aşırı kilo alımının olması, ayrıca anne adayının sık sık şiddetli baş ağrısı yaşaması yüksek tansiyon ihtimalini gösterir.

Ayrıca hamilelikte aşırı yorgunluk ve uykusuzluk da bir hastalık belirtisi olabilir.