Hamilelik Sonrası Estetik Yapılabilir mi?

Hamilelik döneminde hormonlara bağlı olarak vücutta ödem ve dokularda gevşeme sorunları yaşanır. Deri altındaki dokunun kalitesini kaybetmesine paralel olarak çocuğun anne karnında büyümesi çatlaklara nende olur.

Kilo alımına bağlı olarak kalça ve basen bölgelerinde selülitler ve yağ fazlalıkları oluşabilir. Ayrıca hem gebelik döneminde hem de doğum sonrası özellikle emziren annelerde memelerde sarkma ve üst kısımların küçülmesi gibi sorunlar sıklıkla yaşanır. O nedenle doğumdan sonra en çok istenilen operasyonlarda meme, karın germe işlemleridir. Ayrıca meme ameliyatlarında meme dikleştirme veya meme büyütme işlemleri de yapılabilir.

Doğumdan Sonra Estetik

Doğumdan Sonra Estetik

Liposuction yöntemiyle karın, popo ve basenler küçültülebilir. Bunun dışında zaman zaman annenin isteğine göre vaginaplasti yöntemleri de uygulanır. Vaginaplasti, vajina iç dudaklarının veya dış dudaklarının küçültülmesi ameliyatına verilen isimdir. Bu operasyon sırasında yağ enjeksiyonu da uygulanır. Bu uygulanan tüm ameliyat işlemleri hastanın ihtiyacına göre yapılır.

Doğumdan Sonra Estetik

Doğumdan Sonra Estetik

Estetik operasyonların yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamakla beraber annenin bebeği emzirme sürecinde yapılan estetik işlemler bebeğin yetersiz beslenmesine ve sütün gelmemesine neden olabilir. O nedenle estetik operasyonlar süt verme işleminin bitişinden 3-5 ay sonrasında yapılması gerekir. Netice de hamilelik sonrası vücudun kendini toparlaması yaklaşık olarak 2 yılı bulacaktır.