Brezilya Kahvesi Nedir?

Brezilya denince akıllara ilk gelen şeylerden birisi de enfes kahveleridir. Kahve üretiminde büyük rolü olan Brezilya, Dünya standartlarında birinci sırada yer almaktadır. Tüm ülkelerdeki toplam kahve üretiminin yaklaşık olarak üçte birini kapsamaktadır. Brezilya’nın tropikal iklimi, kahvenin yetişmesi için oldukça kolaylık sağlamaktadır. Ağızda tatlı bir aroma bırakan Brezilya kahvesi, herkesin zevkine uygun seçeneklerde yetiştirilmektedir.

Brezilya kahveleri ihraç edildikleri limanların isimleri ile adlandırılır. Bu kahveler yetiştirildikleri bölgeye göre aroma kazanırlar. Sebebi ise, kahve çekirdeklerinin yetişmiş olduğu toprak üzerinde başka bir meyvenin ya da bitkinin tarımı yapılıyorsa o besinlerin aroması kahve çekirdeklerine doğrudan bir şekilde temas eder. Bu da Brezilya kahvelerinin yetiştirildikleri bölgelere göre çeşitli aromalar kazanmasını sağlar. Brezilya’da kahve hasadı mayıs ayında başlar ve eylül ayının bitimine doğru son bulur. kahve yetiştiriciliği Brezilya’da genellikle deniz seviyesinden 400 ile 1500 yüksekte yapılmaktadır.

Brezilya kahvelerinin çekirdekleri çok tatlıdır. Tüketildiğinde ağızda yoğun bir krema tadı bırakır. Bu tatlı kahve çekirdekleri, yağ ile kaplı ve oldukça pürüzsüz, ince bir yapıdadır. Aynı zamanda çekirdeklerin içerisinde asit bulunur. Yumuşak içimli olan Brezilya kahvesinin aroması tüm ülkelere adını duyurmayı başarmıştır. Kahve denilince akıllara ilk gelen Brezilya, bu statüyü lezzetli kahveleriyle ortaya koymayı başarmıştır.

Brezilya kahvesinin insan vücuduna sayısız faydası vardır. Kaliteli kahve çekirdeklerinden elde edilmiş Brezilya kahvesi, Alzheimer gibi hafıza kaybı rahatsızlıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Oluşabilecek karaciğer rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur. Günlük hayatta maruz kaldığımız stresle baş edebilmek için de birebir çaredir.  Ruhsal sağlığımıza iyi gelen Brezilya kahvesi depresyonu büyük ölçüde engeller. Oldukça bilinen bir diğer faydası da, kahvenin kalp dostu olduğudur.

Brezilya kahvesi içerisinde bulunan kaliteli çekirdekleri sebebiyle kalp ritmimizi dengeler. Ani kalp krizlerine engel olur. Kahve tüketim miktarını iyi ayarlamak oldukça önemlidir. Günde iki fincanı geçmeyecek şekilde tüketilmesi uygundur. Brezilya kahvesi, metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir. Bu doğrultuda kilo vermek isteyen bireyler spordan yaklaşık bir saat önce tüketmelidir. Brezilya kahvesinin hızlandırdığı metabolizmayı sporla destekleyerek harika sonuçlar alınabilir.