Hızlı Ezber Yapmanın Yolları

Ezber yapmak hayatın her alanında olan bir gerçektir. Hem öğrencilerin okul hayatlarında hem de çalışanların iş hayatında muhakkak karşılaştığı bir durumdur. Sınavlar, sözlüler, ödevler ve sunumlar gibi pek çok alanda ezber tek çaredir. Başarılı geçmesi gereken bir sunumun ya da kendinden emin tamamlanan bir sınavın anahtar kelimesi yahut parolası ezberdir.

ezber

ezber

Düzen Kurun

Bazı insanlar vardır ki ezberlemesi gereken şeyi çabucak ezberler. Bazıları da vardır ki saatlerce hatta günlerce ezberleyemez. Üstelik öyle durumlar olur ki vakit çok azdır. Bu yüzden hızlanmak gerekir. İşte böyle durumlarda hızlı ezber yapmalısınız. Bunun için de bunun yollarını bilmeniz gerekir. Önce hazırlık yapın. Ne ezberleyeceğinizi ve nasıl bir ortamda ezberleyeceğinizi hazırlayın. Daha sonrada ezberinizi kayıt altına alın. Yazın ya da ses kaydı olarak kaydedin. Bu sizin sisteminize kalmış. Önemli olan düzen oturtmak.

düzenli ders

düzenli ders

Ezberi okuma moduna geçmeden önce bol bol yazın. Böylece sürekli tekrar edin. Okuyun, yazın ve bu işlemleri bir süre devam ettirin. Eliniz de diliniz de alışsın o kelimelere. Daha sonrada karıştırın ve birleştirmeye çalışın. Bunu bir eşleştirme gibi düşünün ve sıralama sayıları ile cümleleri birleştirin. Hemen olmayacaktır. Bu yüzden sabredin ve ezberlediklerinizi yazarak tekrar sağlamlaştırın. Daha sonra yakınınız olan birine okuyun. Yalnızken de kendinizle dertleşir gibi okuyun. Böyle böyle ezberleyeceksiniz.