Kivinin İçeriği ve Faydaları

Egzotik bir meyve olarak bilinen ve zamanında oldukça pahalı bir meyve olan kivi aslında Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında bolca yetişiyor. Uzun zamandır tezgahlarda kendine yer edinen kivi sağlığa faydaları açısından da bulunmaz bir nimet.

kivi

kivi

Kivi, Yüksek Oranda C Vitamini İçerir

Bir tane kivi önerilen günlük C vitamininin yaklaşık 2,5 katı kadar C vitamini içeriyor. C vitamininin hem strese karşı savaşmada hem de yaşlanmanın etkilerini gidermede önemli bir rolü var. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği de en çok bilinen faydası. Kivi, kepek gibi birçok tavsiye edilen lifli ürünlerden daha çok lif içeriyor. Sindirim sistemine, kalp sağlığına ve tansiyon hastalarına olumlu katkıları oldukça fazla.

kivinin yararları

kivinin yararları

Potasyum da içeren kivi, sıvı ile elektrolit arasındaki dengeyi sağlamaya yardımcı olur. Bu yüzden spor yapanlar mutlaka kivi yemeli. Kansere, kalp hastalıklarına veya inme risklerine karşı vücut içinde savaşan antioksidanlar kivide bolca bulunur. Kivi yağsız ve düşük karbohidratlı yapısı sayesinde kan şekerin yükseltmez. Diyabet hastaları ya da diyet yapanlar için ideal bir meyve. İçerdiği lutein sayesinde göz sağlığına, çinko sayesinde saç ve cilt sağlığına, E vitamini sayesinde bağışıklık sistemine olumlu katkılar sunan kivi, sinir ve kas işlevlerini geliştiren ve enerji seviyesini yükselten magnezyumu da içerir.