Fonksiyonel Gıdalarla Beslenme

Hastalıklardan korunma ve daha sağlıklı bir ömür sürdürme açısından tüketilen besinlere dikkat etmek gerekir. İnsan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olmakla birlikte, çeşitli hastalıklardan korunma da ve tedavisinde etkili olan gıdalar fonksiyonel gıdalar olarak nitelendirilir.

fonksiyonel ürünler

fonksiyonel ürünler

Ortak özelliklesi sağlık üzerinde olumlu etki sunuyor olmaları olan bu gıdaların bilimsel olarak da etkisi ispatlanmıştır.

Fonksiyonel Gıdalar Neden Tüketilmeli?

Yaşam kalitesi artırmak ve uzun bir ömür geçirmek için fonksiyonel gıdaların tüketimine önem verilmeli. Birçok hastalığın riskini azaltmada etkisi olduğu bilinen bu gıdalar, kontrolsüzce tüketilmesi halinde bile güven sundukları için uzmanlar tarafından diyet yapmak isteyenlere de önerilir.

fonksiyonel ürün

fonksiyonel ürün

Örneğin fonksiyonel gıdalar arasında yerini alan domates ne kadar çok tüketilirse tüketilsin herhangi bir hastalık meydana getirmez.

Meyve ve sebzelerin hepsine fonksiyonel gıda diyebiliriz. Ancak besin olarak ayırt etmek doğru olmayacaktır. Çay bileşeninde fonksiyonel gıda maddesi yer aldığı için çaya fonksiyonel gıdadır demek doğru bir önerge olmayacaktır. Hastalıklar karşısında koruyucu, düzeltici ve riski ortadan kaldırıcı özellikler sunan fonksiyonel gıdaları tüketmeye dikkat ederek sizler de sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.