Koltuk Altı Kararmasının Nedenleri

Koltuk altı kararmaları bayanların rahatsız olduğu sorunlar arasında yer alır. Koltuk altı kararmalarının nedenleri arasında kişiden kişiye göre değişen nedenler ve yapılan yanlış uygulamalar yer alır. Bu sorunlar kişilerin göstereceği dikkat ve özen sayesinde ortadan kaldırılabilir.

koltuk altı

koltuk altı

Hormonal Bozukluklar

Bazı bayanlarda meydana gelen polikistik over sendromu kısacası yumurtalık kistleri ve insülin direnci gibi hormonal sorunlar koltuk altı kararmasına neden olan durumlardandır. Yapılan hormon tedavileri sayesinde kararmayı önlemek mümkündür.

koltuk altı kararması

koltuk altı kararması

Aşırı Terleme ve Koltuk Altının Nemli Kalması

Özellikle yaz aylarında güneşin sıcak yüzünü göstermesi ile terlememek mümkün olmayan bir durumdur. Terleme sonucu koltuk altının nemli kalması kötü kokuların oluşmasına zemin hazırladığı gibi kararmalara da davetiye çıkarıyor.

koltuk altı temizliği

koltuk altı temizliği

Yanlış Epilasyon Yöntemleri

Fazla tüylerden kurtulmak amacı ile başvurulan epilasyonda yanlış yöntemlerin tercih edilmesi yüzünden koltuk altında tahriş olmanın ardından kararma kaçınılmaz bir durumdur. Bu yüzden kişi tüm yöntemleri denedikten sonra kendine en uygun olan uygulamayı tercih etmeli ve düzenli olarak yapmalıdır. Kişinin bu işlemi kendinin yapamaması durumunda uzman bir kişiden yardım almasında da fayda görülür.