Domain ve Hosting Nedir?

Domain ve Hosting internet dünyasında önemli yer tutuyor. İnternet mecrasında görünür olabilmek adına web sitesi kurulumunda domaing ve hosting başrol oynuyor.

Tüm internet sitelerinde mutlaka domain ve hosting bulunması gerekiyor. Her iki kavramında kendine ait tanımları vardır. Domain alan adını temsil ederken; Hosting kavramıysa, web sitesinin internette yayınlanmasını sağlayan unsuru ifade ediyor. Her iki kavramda internet dünyasında yer almak için çok gereklidir.

Domain ve Hosting Nedir

Domain Nedir?

İnternet üzerinde var olmanın birinci koşulu alan adının olmasıdır. Bütün web sitelerinde kendilerine ait mutlaka IP adresleri vardır. Web sitesine ait IP adresinin unutulmaması açısından geliştirilen isim verme yöntemine domain adını veriyoruz. Domain alan adı seçiminde birtakım noktalara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kurulumu gerçekleşecek web sitesinin etki alanı seçilip sonrasında kullanılacak yer kararlaştırılmalıdır. Bu işlemlerin ardından amaca uygun anahtar kelimenin baz alındığı alan ismi seçilmelidir. Markanın oluşturulması adına arkasından isim tercihi yapılmalıdır.

Global olarak dünya genelinde çok sayıda alan adı uzantılarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Alan adlarında en fazla kullanılanlarsa; org, com ve net uzantıları olduğunu belirtebiliriz. “.com” dünya genelinde en fazla tercih edilen uzantı olarak dikkat çekiyor. Çünkü ilk kez 15 Mart 1985 yılında “symbolics.com” adlı alan ismi kayıt altına alınıp, kullanılmıştır. “org.tr”, “com.tr” ve “net.tr” tarzındaki domain uzantıları haricinde birde ülkelerin kendilerine ait olanlarda vardır. Türkiye’deki alan adı uzantısının “.tr” olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda Türkiye’de; “net.tr”, “org.tr” ve “com.tr” uzantılı domainlerde kullanılıyor.

Hosting Nedir?

İnternet sitesinin yayına sunulması için “hosting” adı verilen kavramın olması gerekiyor. İngilizce kökenli kelime olan hosting, Türkçe ’de; web barındırma alanı anlamında kullanılıyor. Web sayfası içerisindeki bütün dosyaların 365 gün bilgisayarda himaye edilmesi hosting ile mümkündür… Aynı zamanda hosting bilgisayarda dosyaları himaye etmesi yanında onları erişime de açık tutuyor. “Web sunucusu ve server” olarak adlandırılan bilgisayarlar donanım açısından evlerinizdekilerden çok farklıdırlar…

Server adlı sistemler; veri merkezi ya da datacenter diye isimlendirilen alanlarda barınıyorlar. Veri merkezlerinde, olağanüstü hıza sahip internet bağlantıları vardır. Doğal afetlere meydan okuyan bu sistemde aynı zamanda elektrik kesintileri hiç yaşanmıyor. Tüm bu avantajlar doğrultusunda, site her şart altında ziyaretçi erişimine açık oluyor.

Domain ve Hosting Ne İşe Yarar?

Öncelikle bir web sitesi kurarken mutlaka domain ve hostingi temin etmek gerekiyor. Domin ve hosting ne işe yarar noktasında web siteleri için ikisinin de hayati önem taşıdığı söylenebilir. Web siteleri için gerekli olan domain bir nevi kimlik olarak kullanılıyor. Hosting kavramıysa, sitenin içerdiği alanı temsil ettiğinden dolayı çok gereklidir. Domain ve hosting kavramlarının başarısı web sitesini yükselterek işletmeye doğrudan etki eder.

Web sitelerinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen domain ve hosting işletmeler için hayati önem taşıyor. Çünkü web sitelerinin başarısında bu iki kavram çok rol oynuyor.

Hosting, domain adresinden DNS’de yer alan sunuculara yönlendirilmesini ifade ediyor. Web siteleri ve mail adresleri sunucular aracılığıyla IP protokolleriyle beraber bilgisayarlarda bağlantılar kuruyorlar. Domain ve hosting kavramları da tam olarak web siteleriyle internet arasında bağlantı oluşturuyorlar.