Menopoz Nasıl Tespit Edilir?

Menopozun en fazla karşılaşılan belirtileri arasında adet dönemlerindeki düzensizlikler yer alır. Bu tür düzensizlikler aylık kanama oranlarındaki azalmalar ya da tamamen kesilmeler şeklinde kendisini gösterebilir.

menopoz

menopoz

Menopoz dönemine girdiğinizi anlamanın bir diğer belirtisi ise ateş yükselmesidir. Menopoz dönemindeki bayanların hayatını olumsuz şekilde etkileyen ateş basması östrojen hormonlarının azalması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

menopoz nasıl tespit edilir

menopoz nasıl tespit edilir

Duygu değişimlerinizin çok ani olması ve sürekli değişmesi de menopoz belirtisi olabilir. Hormonal sebeplerden dolayı duygularınız sürekli olarak değişeceği için elinizde olmayan yanlış davranışlar sergilemeye başlayabilirsiniz.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Aşırı duygusallık hali ve kısa süreli mutluluklar gibi durumlar dışında sebepsiz yere sinirlenme gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Menopoz dönemindeki kişiler normal anlarda sinirlenmeyecekleri şeylere aşırı tepki göstererek sinirlenmeye başlayabilirler.

menopoz nedir

menopoz nedir

Hormonal düzensizlikler sebebiyle beslenme düzeninizde de değişiklikler meydana gelebilir. Aşırı kilo almaya başladıysanız ve fazla yemek yiyorsanız menopoz dönemini yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Bu belirtiler dışında çarpıntı, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, eklem ağrıları ve uykusuzluk problemleri gibi belirtileri de yaşayabilirsiniz.