Sosyal Medya Üzerinden Ürün Pazarlama

Teknolojinin gelişmesiyle, birçok sektör artık pazarlama stratejilerini internet ortamı üzerinden gerçekleştiriyor. Sosyal medya ise, pazarlama için oldukça ideal bir araç olarak görülüyor. Fakat dijital ticaretin olanaklarından yararlanmak isteyen tecrübesiz girişimciler, çoğu zaman yanlış stratejilerle batma noktasına kadar bile gelebiliyorlar. Dolayısıyla pazarlama ve satış alanında başarılı olmak isteyen her firmanın öncelikle sosyal medyayı nasıl doğru ve etkili bir şekilde kullanacağını iyi bilmesi gerekiyor. İşte sosyal medya pazarlamasında en sık yapılan hatalar…

Sosyal Medyada Sık Yapılan Strateji Hataları

Sosyal medyada takipçi sayısı da önemli olsa da aslında, sayıdan çok kaliteli ve geri dönüşü olacak kişilerin olmasına dikkat etmek gerekiyor.

youtube

youtube

Bazı şirketler kaliteli görünmek adına yalnızca ürün tanıtımı içeren paylaşımlarda bulunuyor. Fakat bu tür paylaşımlar zaman zaman takipçileri sıkabilir. Dolayısıyla şirketin, kalitesini bozmadan; arada bir ilgi çekici paylaşımlar yapması gerekiyor.

sosyal medya

sosyal medya

Birçok işi aynı anda yapmaya çalışmak, bölünmeye ve başarısızlığa sebep olur. Birkaç tane sosyal medya hesabını takip etmeye çalışmak ise buna örnek olarak gösterilebilir. Dolayısıyla firmanın en etkili olabileceği hesapların tespit edilmesi gerekir.

sosyal medyada ürün pazarlama

sosyal medyada ürün pazarlama

Sosyal medyada en sık yapılan hatalardan biri de takipçileri spam yağmuruna tutmak. Yani ürün tanıtımlarını birbiri ardına paylaşmak. Bu strateji, takipçilerin dikkatini çekmekten çok onları bıktırır. Bu yüzden günde 2 ya da 3 kez paylaşım yapılması yeterli oluyor.