Mobil Teknoloji Depresyonla Mücadele Edebilir mi?

Akıllı telefonlardaki ve akıllı saatlerdeki pek çok algılayıcının insanların günlük yaşantılarına ve alışkanlıklarına ışık tutabileceğini ve bu verileri potansiyel zihinsel sağlık sorunlarına işaret eden yollarla analiz ederek aşırı stres yüklenmiş profesyonellerin üzerindeki iş yükünü azaltmaya yardımcı olabileceği öngörülüyor.

stres

stres

Stres Belirtilerini İzleyen Uygulama i See

Akıllı telefonlardaki ve akıllı saatlerdeki sensörleri kullanmak, depresyon semptomlarını aydınlatabilir, hatta fark etmedikleri veya danışmanlarla paylaştığı şeyleri de aydınlatabilir. Zihinsel sağlık kriziyle başa çıkmak için geliştirilen iSee adlı sistem, cihazlar tarafından toplanan verileri bir bilgisayar sistemi ile iletiyor ve analiz ediliyor. Bu nispeten bir kontrol mekanizması oluşturarak ihtiyaç duyan kişilere daha fazla hizmet sunmayı amaçlıyor.

Stresten muzdarip insanların daha sağlıklı kalmaları için tasarlanan uygulamada akıllı telefonun ve iSee akıllı gözlemin birkaç dâhili sensörü var:

stres belirtileri

stres belirtileri

  • Coğrafi yerleri izlemek için bir GPS sensörü,
  • Ortam ışığı seviyelerini ölçmek için bir ışık sensörü,
  • Fiziksel hareketleri yakalamak için bir ivmeölçer
  • Kullanıcıların telefonlarıyla etkileşimlerinin sıklığını ve süresini izlemek için bir dokunmatik ekran.

Bu sensörler, yürüme, fiziksel egzersiz, uyku alışkanlıkları, sosyal etkileşim, iç mekân, iş veya sokak rutinleri gibi evde veya dışarıda geçirdikleri her hareketi, günlük etkinliklerinin çoğunu yakalıyor. Depresyon tespitinde mobil cihaz verilerini analiz eden bir algoritma üzerinden işleyen uygulama 2015 yılında yapılan bir çalışmada test edildi ve bir kişinin depresyon şiddetinin GPS konumlarını ve telefonlarını ne sıklıkta kullandıklarını izleyerek tahmin edilebileceğini gösterdi.