Modern Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Günümüzde şehirler çok hızlı büyümeye başladı. Merkezin dışına doğru yüksek apartmanlar yapıldı. Bu betonlaşan şehirlerde insanlar nefes alabilmek için park ve ormanlara gitmeyi tercih eder oldu. İmkanı olan ise bahçeli villa, dubleks ev veya hobi bahçesi alarak bunu sağlamaya çalışır.

modern bahçe

Bahçesi olanlar artık bahçelerini güzelleştirmek için internetten veya mağazalardan alışveriş yaparlar. Bunun hakkında kurslara gidilebilir veya blog yazıları takip edilebilir. Kimi elindeki eşyaları değerlendirerek geri dönüşüme kimi de modern bahçe dekorasyonuna ilgi duyar.

Peki, modern bahçe dekorasyonu nasıl yapılır?

Öncelikle bahçenizde oturma alanı belirlenmeli. Eğer büyük bir bahçeye sahipseniz hatta süs havuzunuz veya koi göletiniz varsa onun yakınını tercih edilebilir. Öte yandan bahçe küçükse onu verimli kullanabilmek için duvar kenarını oturma alanı olarak planlanabilir. Yeri belirlendi. Şimdi sıra oraya masa sandalye seçmekte. İnternette veya mağazada kendi zevkinize göre bir sürü çeşit ve renkte bahçe oturma grubu bulabilirsiniz. İnternette aratıldığında ilk göze çarpan ahşap bahçe mobilyalarıdır. Her bahçeye uyar ve şık görünür. Bambu takımı da son derece klasiktir ve benzer bir hava yaratacaktır. Ayrıca bankları da incelemek isteyebilirsiniz.

Oturma grubunun zemini dekorasyon açısından çok önemlidir. Ahşap mobilyayla uyumlu ahşap karo düşünülebilir. Farklı olması istenirse doğal kare adım taşları da araştırılmaya değerdir. Kare adım taşları modern görünüşü yanı sıra üzerinde yürümesi de rahattır. Kimse topuklu ayakkabı giymiş misafirinin düşmesini istemez. Arnavut kaldırım ise dairesel döşenerek kullanılabilir.

Bu karoların araları ve kenarları küçük beyaz bahçe taşlarıyla süslenebilir. Böylece yürüme yolu belirginleştirilerek basit ve temiz bir görüntü oluşur.  Eğer renk katmak istenilirse fosforlu olanları düşünülebilir. Ayrıca yolun kenarlarına son zamanlarda popüler olan güneş enerjili bahçe lambaları konulabilir. Aydınlatma konusunda ağaçlara asılan renkli ağaç fenerlerini de hoş bir görüntü oluşturacaktır.

Çiçeklendirme nasıl olmalı?

Bir diğer önemli nokta ise çiçeklendirme. Çalı formlu bitkiler ve sukulent ile ahşap mobilyalarla uyumlu bir ortam yaratılır. Ayrıca hem çocukların rahatça oynayabileceği hem de hoş görünmesi için çimlendirme yapılabilir. Çimlendirilmiş alana içi depolama alanı olan banklar konabilir. Böylece kullanılmayan bahçe aletleri oraya kaldırılabilir. Yüksek duvar varsa duvar sarmaşığı düşünülebilir. Daha yeşil bir görüntü oluşacaktır. Pergole varsa gölge yapması için üzeri asmayla kaplanabilir.  Doğal bir atmosfer oluşmasının yanı sıra meyvesini yeme zevki de tadılır. Sarmaşık gül, yasemin veya hanımeli gibi saran bitkilerle de pergoleyi yeşillendirmek için kullanılabilir. Çiçek kokuları eşliğinde bahçede keyif yapılır.

Oturma alanının ortasına ateş alanı konulabilir. Böylece yaz akşamları ateş başında samimi bir ortam olabilir. Bunun için ateş alanının çevresine L veya çember şeklinde bank ve bankın karşısına gelecek şekilde birkaç sandalye konulabilir.

Açık mutfak ile fark yaratın.

Yeterli alan varsa açık bir mutfakla değerlendirilmelidir. Güzel havalarda verilen bahçe partilerinde yemeği dışarıda hazırlamak keyifli olur. Yemekle uğraşırken misafirler ihmal edilmemiş olunur. Sohbet ederek yapılan yemek arkadaş çevresinde güzel bir anı olarak kalır. Mangal gibi sürekli kurup kaldırmakla uğraşılmaz.