Canavar Makyajı Nedir?

Canavar makyajı genellikle filmlerde ya da animatörlerde kullanılan bir makyaj türüdür. Filmlerde genellikle zombi, vampir, kurtadam gibi varlıkların makyajları çok fazla yapılmaktadır. Bazen bu makyajlar öyle bir gerçekçi olur ki, kendi kendinize “Acaba nasıl yapıyorlar?” ya da “Acaba gerçek mi?” lafını söylemedik diyemeyiz.

Canavar Makyajı Nasıl Yapılır?

>Aslına bakarsan bizim pek bir şey söyleyebileceğimizi sanmam. Çünkü bu işe yıllarını veren, bu iş ana mesleği olup dünyaca ünlü filmlerdeki aktörlere makyaj yapan insanlar var elbette.

İstanbul Kanatlarımın Altında filmindeki Hummalı kızın yaralarını, bir reklam filmi için Haluk Bilginer’in yüzünü kadınlaştırdı. Komiser Şekspir’de Okan Bayülgen’in yarık kaşı da bu eşsiz yeteneğin eseridir. Türkiye’nin sayılı ve en yetenekli plastik makyaj ustalarından biri olan Derya Ergün stüdyosunda kozmetik ve plastik makyaj eğitimleri vermektedir. Son olarak ise Ney dans gösterisi, Shubuo reklamları ve Neredesin firuze adlı filmde makyaj süpervizörü olarak görevliydi. Derya Ergün şu anda Türkiye’nin ilk korku filmi olan, Sinan Çetin’in yönettiği “Okul” filminin plastik makyajlarını yapıyor. Yaşlandırıyor, çirkinleştiriyor, canavar yapıyor ya da adeta tam bir melek yapıyor.

Mesleği alaylı olarak öğrenmiş. ‘Ankaralıyım ben. Çocukluğumdan beri sanatçı olmak isterdim. Ankara Devlet Konservatuvarı imtihanlarına girdim, kazanamadım. Ama yılmadım. Konservatuvar ’da okuyan insanlarla arkadaşlık kurdum. Onlarla beraber derslere girmeye başladım. Günün birinde yolum makyaj sınıfına düştü. İşte o an sonsuza kadar o sınıfta öğrenebileceğimi hissettim. Kendimi işin içinde buldum.

Konservatuvarda öğrendikleri sayesinde 1977 senesinde Ankara Devlet Tiyatrosu’nda makyaj asistanlığına başlamış Ergün. Tiyatro oyunlarındaki karakterleri şekilden şekle sokarken bilgi dağarcığı zenginleşmiş. Ve Ankara ona dar gelmeye başlamış. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne tayinimi istedim. Operada hayal gücünüzü kullanabiliyorsunuz, orada kendimi çok geliştirdim. Sonra devlet beni yurtdışına staja gönderdi. Stuttgart ve Viyana operalarını gördüm. Almanya, Avusturya, İngiltere’de staj yaptım, seminerlere katıldım. Hala gidiyorum. Çünkü bu meslek devamlı gelişiyor, değişiyor.’ 7 sene önce İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden emekli olan Derya Ergün 1,5 sene önce Tuğçe Gen gönül ile beraber açtığı stüdyoda sinema, televizyon ve sahne sanatları alanlarında uzman kozmetik ve plastik makyaj eğitimi veriyor. Yani adeta Türkiye’nin en yetenekli plastik makyaj us