Odalara Göre Aydınlatma

Aydınlatma evin her odasında ihtiyaca göre farklılık gösterse de her odada olması zorunlu bir detaydır. Aydınlatma görevinin dışında aydınlatma elemanlarının dekorasyonla bütünleşip odaya şıklık katmaları da önemlidir. Odalarda aydınlatma elemanı seçilirken öncelikle odanın aydınlatma ihtiyacına bakılmalıdır. Daha az ışık alan odalarda daha yüksek aydınlatmalar kullanılmalıdır.

oda aydınlatma

oda aydınlatma

Hangi Odada Nasıl Aydınlatma Tercih Edilmeli ?

Salonlarda yoğun bir aydınlatma tercih edilmelidir. Loş bir ışık salon mobilyalarını gölgede bırakabilir ve salon atmosferinin görülmemesine neden olabilir. Bu nedenle salonda yeterli aydınlatma sağlanmalıdır.

aydınlatma modelleri

aydınlatma modelleri

Bunun dışında salonlarda dikkat çekilmek istenen bölgelere vurgu aydınlatma da yapılabilir. Vurgu aydınlatma bir duvar ya da bir mobilya üzerine yapılan ve dikkati o kısma çeken aydınlatma türüdür. Özellikle banyolarda tercih edilen görev aydınlatması ise adından belli olduğu gibi bire görevi üstlenen ve ona yardımcı ışık oluşturan aydınlatma türüdür.

Bu aydınlatma türü banyolarda ayna önünde kullanılır ve örneğin; makyaj yaparken size yardımcı olur. Aynı zamanda görev aydınlatması büyük mutfaklarda orta tezgah üzerinde de çok şık kullanışlı olacaktır.