SGK İş Göremezlik Parası (Ödeneği) Sorgulama E-Devlet

SGK iş göremezlik parası (ödeneği) halk arasından birçok anlamda kullanılmaktadır. Çalışanlara sadece belirli şartlar altında yapılmaktadır.

SGK iş görmezlik parası, herhangi bir kurumda çalışan işçinin belirli şartları sağlamaları halinde, yani iş göremezlik raporunun olması halinde SGK tarafından ödenen ücrete verilen isimdir. Bu arada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus olan şey; bu ücreti işçinin çalıştığı kurum tarafından yapılmıyor olmasıdır. İşçinin raporlu olduğu süre zarfından maddi anlamda kaybını önlemek amacıyla SGK tarafından yapılmaktadır.

İş Görmezlik Ödemesi Nedir?

Herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışan işçinin çeşitli sağlık sebeplerinden dolayı işe gidememesi veya iş kazası geçirmiş olması durumunda SGK tarafından ödenen ücretlerin genel adına iş görmezlik ödemesi denilmektedir. Ancak iş görmezlik ödemesini almak isteyen çalışanın öncelikle bu durumdan faydalanabilmek amacıyla bunu yasal bir form ile kanıtlaması gerekmektedir. Yani iş görmezlik ödemesi almak istiyorsa bunu raporla ispatlamış olması gerekir. Bu durumu rapor şeklinde beyan ettiği takdirde raporlu olduğu süre zarfınca işçinin mağduriyet yaşamaması için SGK iş görmezlik parası ödenir. Burada dikkat edilmesi geren bir başka unsur ise; işçiye raporlu olduğu süre zarfınca işveren tarafından bir maaş ödemesi yapılmamaktadır.

İş Görmezlik Ödemesi Nasıl Alınır?

Yasal mevzuat çerçevesinde birbirinden farklı iş görmezlik ödemesi yapılmaktadır. İş görmezlik ödemesi nasıl alınır diye merak edenler bu haberde istedikleri cevabı bulabilmeleri mümkündür. Herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışan herhangi bir sebepten dolayı iş yerinde geçirdiği iş kazası veya mesleği anlamda geçirdiği bir sağlık sorunundan dolayı rapor alması halinde SGK tarafından rapor ücreti ödemesi yapılmaktadır. Bununla beraber çalışanın herhangi bir rahatsızlıkta dolayı rapor alması halinde, rapor tarihinden önceki 3 ay SGK primin ödemesi yapılması şartı ile rapor ücretini alabilmektedir.

E-Devlet SGK İş Görmezlik Ödemesi Görme

İş görmezlik ödemesini görmek isteyen bütün işçilerin ilk olarak E- devlet şifre ve kullanıcı adı ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. E-devlet SGK iş görmezlik ödemesi görme işlemi için arama motoruna SGK iş görmezlik parası yazarak çıkan butonu tıklamaları gerekmektedir.