Amerika’daki İnsanlık Tarihinin Başlangıcı, Bilinenden Çok Daha Eski Olabilir!

San Diego’nun dışındaki bir otoyolun altında bulunan tarih öncesi kemik yatağı hakkında yapılan olağanüstü iddialarda, Amerika’daki ilk insanlık tarihini 100.000 yıldan fazla geriye götüreceği söyleniyor. Yeni çalışmanın inanılmaz derecede eski tarihi, Neandertallerin akrabalarının, (modern insanların soyu tükenmiş atalarının) gelip Kuzey Amerika’da çok daha önce yayılmış olduğunu ve bu da geleneksel bilgeliğin devrim niteliğindeki yükselişine işaret ediyor.

ilk amerikan yerlileri

ilk amerikan yerlileri

İlk Amerikan Yerlileri Ne Zaman Geldi?

Genetik analizlere ve arkeolojik kanıtlara dayanan önceki çalışmalar, Yerli Amerikalıların atalarının en fazla 25.000 yıl öncesinde Kuzey Amerika’ya geldiğini ileri sürüyor. Buz Devri sona erdiğinde Asya’dan Alaska’ya Bering Boğazı’ndan ilkel sallar ve yaya olarak, denizden geçerek geldiler ve yayıldılar. Ancak, yeni bir arkeolojik araştırmaya göre, yaklaşık 130.000 yıl önce eski bir halk Kaliforniya’da kayalarla kemiklerini çekiçleyerek bir mastodonu katletti.

ilk insan kemikleri

ilk insan kemikleri

Kemiklerin taş çekiçlerle ezilmesi benzer uygulamaları, 1 milyon yıl önce Afrika’daki arkaik insan ataları türlerine dayanıyor. Bilim insanları kemikler yanında toplanan kayaların, tarih öncesi insanlar tarafından av için kullanılan çekiçler ve örs olduğunu iddia ediyor. Araştırma ekibinden Demere; “Gerçekten etkileyici” kanıtlar var, “insanların mastodon ekstremite kemiklerini 130.000 yıl önce gömüldüğü yerde işlediklerini söylememize neden oluyor” dedi.

Washington Üniversitesi’nden arkeolog Donald Grayson ve diğer kuşkuculara göre, çok daha olası bir açıklama, kemiklerin eski insanlar tarafından ezilmediği, ancak 1990’larda yeni bir otoyolda çalışma yapan buldozerler tarafından ezilmiş olabileceği yönünde idi. Bu tartışmaları sonlandırmak için ilk insanlara dair yeni kanıtlar gerekiyor.