Bebeğin Elleri Nasıl Temizlenmeli?

Bebeklerin elleri yetişkinlere göre daha küçük olduğundan ve hızlı geliştiğinden dolayı ilk dönemlerde bebeklerin el temizlikleri oldukça dikkatle yaklaşılması gereken bir konudur. Bebeğin sağlığı açısından oldukça önemli olan el temizliğini kolay ve doğru şekilde yapmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

bebek bakımı

bebek bakımı

Bebekler ellerini ilk çağlarında genellikle ağızlarına götürürler. Ellerini ise meraklarından dolayı sürekli yeni cisimlere dokundurduklarından dolayı maddeler ile temas halinde olurlar. Temas sonrasında ise ellerde bakteriler ve mikroplar oluşmaya başlar. Diş ve damak kaşımak için ellerini sürekli ağızlarına götüren bebekler kısa süre sonra hastalanmaya başlarlar.

bebek bakmak

bebek bakmak

Asitli Sabun ve Islak Mendil Kullanmayın

El temizliği için öncelikle yabancı maddeler, asitli sabunlar ve ıslak kolonyalı mendillerden uzak durmalısınız. Bebekler için özel üretilmiş olan saf su ile üretilmiş özel ıslak mendilleri kullanmalısınız. Bunun dışında evinizde hazırlayabileceğiniz pamuklu bir bezi ılık suya hafif olarak temas ettirdikten sonra temizlemeye başlayabilirsiniz.

bebek temizliği

bebek temizliği

Doğal ve bitkisel cilt sabunları da bebeklerin el temizlikleri için kullanılabilecek ürünler arasındadır. Doktorunuza danışarak bu tür ürünler arasından hangisini kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.