Anksiyete

İnsanlarda; korku ve kaygı anında oluşan derin iç sıkıntısı olarak tarif edilir. En ufak bir huzursuzluğa bile aşırı tepki vermek olarak tanımlanır. Anksiyete, kendisini gösterdiği kişilerde, dışarıdan gelen etkilerden bağımsız olarak, kendini her an tehlike altında hissetme durumudur.

anksiyete

anksiyete

Panik atak ve şizofrenik bir durum değildir, ancak bu hastalıklar ile benzer yanları vardır. Sürekli ve nedensiz bir kaygı durumu olarak bilinir.

Anksiyete Belirtileri

Bu tür kişilerde nedensiz birçok fiziksel rahatsızlıklar görülür. Nedensiz yere korku ve panik halindedirler. Sürekli korku ve panik sonucunda uyku düzenleri bozulur ve uykusuzluk belirtileri baş gösterir. Sürekli uykusuzluk sonucunda sürekli bir sinir hali mevcuttur.

aşırı teoki

aşırı teoki

Anksiyete hastalığına sahip kişilerde; ellerin titremesi, ağız kuruması, sürekli tuvalet ihtiyacı, kasların aşırı gerilmesi, bağ ağrısı, tende soğukluk ve kan dolaşımında bozukluklar, el içinin ve ayak tabanlarının terlemesi, geçici hafıza kayıpları, zihnin ve odaklanmanın dağılması ve odaklanmada zorlanma, nedensiz yere alınganlık gösterme, sürekli kötü öngörme, ürkeklik durumu, üstüne alma ve olumsuzluk arama hissi gibi belirtiler görünür.