Anne Hamileliğe Nasıl Hazırlanır? 

Bebek sahibi olmak kadın ve erkek için oldukça zor bir süreçtir. Ancak bu aşamada en önemli değişim anne adaylarında olacaktır. Gerek psikolojik gerekse fizyolojik değişimlerden ötürü pek çok kadın ne kadar istemiş olsa da anne olmaktan korkabiliyor. Böylesi durumların engellenmesi adına ise anne adaylarının hamilelik öncesinde bazı detaylara dikkat etmesi gerekmekte.

doğum planı

doğum planı

Kendinizi Gebeliğe Her Şekilde Hazırlayın

Bebeğin dünyaya gelmesi oldukça ciddi bir zaman dilimini içerisinde barındırmaktadır. Anne adayının öncelikli olarak yapması gereken şey, kendini gerek maddi gerekse manevi olarak bu sürece hazırlaması olacaktır.

Bebek bakımı için gerekli olan şeylerin öğrenilmeye başlaması, baba adayı ile bu konuda fikir birliğine varılmış olması; hamileliğin başında ve sonunda oluşabilecek olan durumlar ile alakalı net bilgilendirmelere sahip olunması sürecin etkili şekilde bitirilmesine imkan tanıyacaktır.

anne çocuk

anne çocuk

Bu aşamada eğer gerekli görülürse profesyonel olarak yardım alınabilecektir. Özellikle doğumun kolay geçilmesi adına alınacak olan bu yardımlar sayesinde pek çok kadının korkulu rüyası olan doğum süreci oldukça kolay bir şekilde geçmiş oluyor. Nefes egzersizi başta olmak üzere birçok farklı egzersiz ile beraber öncelikli olarak beden rahatlayacak. Bedenin rahatlaması ve kasların kasılmasının dengeli bir hale getirilmesi sonrasında ise doğumda anne ve bebek sağlıklı bir şekilde süreci tamamlayacaklar.

Anne adayının hamilelik öncesinden bitimine kadar olan süreçte mutlaka başta eş olmak üzere en yakın hissedilen kişiler ile iletişimde olması önemlidir. Böylece hiçbir sorun olmadan akılda kalabilecek olan her türlü soru işareti de giderilmiş olacaktır.