Araç Tutmasını Doğal Yoldan Engelleme

Uzun yol mesafelerinde seyahat ederken çok sık şekilde karşılaşılan durumlardan birisi olan halk arasında araç tutması olarak bilinen ve kendisini mide bulantısı, baş dönmeleri, ani terlemeler, el ve ayaklarda üşümeler gibi belirtiler ile gösteren bir yol rahatsızlığıdır. Araç tutması kara, hava, demiryolu ve denizyolu seyahatlerinin her birinde görülebiliyor.

Araç Tutmasını Doğal Yoldan Engelleme

Araç Tutmasını Doğal Yoldan Engelleme

Hareket hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlığın özerk sinir sistemi yani otonom içerisinde yer alan vagüs sinirinin şiddetli bir şekilde uyandırılması sonucunda ortaya çıktığına dair uzman yorumları bulunuyor. Çok ciddi noktalarda bazen bilinç kaybına da yol açabilen bir durum olduğundan dikkate alınması gerekiyor.

Araç Tutması

Araç Tutması

Küçük Detaylarla İlaçsız Engelleyin

Günümüzde insanlar genel olarak araç tutmasını önlemek için ilaçlardan yardım alıyor. Bu yöntem ile geçici olarak rahatsızlık önlenmiş olsa da ilacın etkisi geçince rahatsızlık yeniden kendisini göstermeye başlıyor. Aslında yola çıkmadan önce ufak ayrıntılar ile bu durum engelleyebilirsiniz. Öncelikli olarak kesinlikle yola aç karnına çıkılmaması gerekiyor. İkincil olarak ise nasıl rahat uyurum gibi konular ile normal uyku düzenin dışına çıkılmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.