Bilgisayar Programcısı Nedir?

Bilgisayar programcıları, bilgisayar ve yazılım uygulamaları buna bağlı çeşitli programları için kod oluşturarak ekonomik sektörlerde değerli hizmetler sunar. Bu profesyoneller, bağımsız ve sözleşmeli işçi olarak ek kariyer fırsatları ile bilgi teknolojisi, akademi, devlet hizmeti ve tıp alanlarında çalışmaktadır. Bilgisayar programlama pozisyonları için gereksinimler değişiklik gösterir, ancak ileri eğitim ve kimlik bilgileri ile programlama uzmanları kazanç potansiyellerini ve kariyer seçeneklerini artırır. Beklentilerini genişletmek için bilgisayar programcıları, profesyonel ve kariyer kaynakları aracılığıyla ağ kurabilir. Bilgisayar programcıları ayrıca konumun iş seçeneklerine nasıl etki ettiğini de düşünmelidir.

bilgisayar programcısı

Bilgisayar Programcısı Ne İş Yapar?

  • Yeni programlar için kod yazın ve test eder. Programcılar, web geliştiricileri ve yazılım geliştiricileri ile yakın çalışır. Bilgisayar programları veya mobil uygulamalar için kod yazmaktan sorumludurlar.
  • Mevcut programları günceller. Programcılar ayrıca mevcut programları iyileştirmek için güncellemeler oluşturur ve uygular. Bu güncellemeler, yazılım hatalarını ayıklamak, programlama dillerini değiştirmek, yeni standartlara dayalı kodlamayı geliştirmek ve daha fazlası için kullanılabilir.
  • Koddaki hataları tanımlar. Deneme ve yanılma, kodlamanın anahtarıdır, bu nedenle bilgisayar programcılarının, programın düzgün çalışmayan kısımlarını giderebilmeleri gerekir. Yazılımın tamamen işlevsel olduğundan emin olmak için geliştiricilerle birlikte çalıştıkları için, yazılım hatalarını ayıklayan programcılar programlamanın geleceği için anahtardır.
  • Farklı işletim sistemleri için programları yeniden yazar. Kodun iyi çalışması için farklı bilgisayarlar ve işletim sistemleri benzersiz programlama dilleri gerektirir. Programcılar, kodun farklı işletim sistemlerinde çalışabilmesi için ayarlanmasından sorumludur.
  • Programlar için teknik kılavuzlar oluşturur. Programcılar genellikle kullanıcılara, analistlere, yazılım mühendislerine veya diğer geliştiricilere bilgisayar programının nasıl çalışacağını açıklayan teknik kılavuzlar yapmakla görevlendirilir.

Bilgisayar Programcısı olmak ne kadar sürer?

Bilgisayar programcısı olmak için gereken süre, kariyeri sürdürmek için seçilen eğitim yoluna bağlıdır.

Lisans Derecesi

Geleneksel seçim bir üniversite programı ve dört yıllık bir lisans derecesidir. Bu, öğrencilere en çok yönlü eğitimi sağlar ve elbette eğitimlerini yüksek lisans derecesi ile ilerletmek isteyenler için en iyi seçenektir. Dört yıllık bir üniversite programı için daha yüksek öğrenim maliyeti, genellikle üniversite mezunlarının daha yüksek maaş alma eğiliminde olmasıyla dengelenir.

Bir lisans derecesi kazanmak, öğrencilere bir ana dal seçme veya derecelerine yan dal ekleme konusunda daha fazla seçenek sunabilir. Daha geniş seçenek yelpazesi, hangi yolun kendilerine en uygun olduğundan emin olmayan öğrencilere özellikle yardımcı olabilir. Çalışma alanlarındaki örtüşme nedeniyle, öğrencilerin kendileri için en iyi seçeneğe karar vermeden önce çeşitli ilgili disiplinlerden ders almaları genellikle mümkündür.

Önlisans

Bir teknik enstitü veya ticaret okulundan alınan iki yıllık bir önlisans derecesi, nasıl bilgisayar programcısı olunacağını öğrenmenin alternatif bir yoludur. Bu seçenek, genel öğrenim ücretlerini azaltır ve işgücüne girişi hızlandırır. Ayrıca bir lisans programından farklı olarak, bir teknik enstitü müfredatı, ana dal dışında herhangi bir ek ders olmaksızın tamamen bilgisayar programlama eğitimine odaklanır. Dört yıllık bir derece, karşılaştırmalı olarak, öğrencilerin farklı dallarda ek genel eğitim dersleri almalarını gerektirir. Bu ek kurslar daha kapsamlı bir eğitim ile sonuçlanır ve öğrencilere daha sonraki yaşamlarında olası kariyer değişiklikleri ile değerli olabilecek daha fazla kariyer seçeneği sunar. Lisans ve önlisans seçeneklerine ek olarak, hevesli bilgisayar programcıları, daha az katı ve kendi hızlarına sahip iki eğitim yolundan birini seçmeyi seçebilirler:

Online Derece

Çevrimiçi bir program, öğrencilere derslerini programlarına uydurma özgürlüğü verir. Bu seçenek, okula giderken tam zamanlı olarak da çalışan bireyler için idealdir. Çevrimiçi bir derece alırken, seçilen okulun akredite olduğundan ve bu nedenle olası işverenler tarafından tanınacağından emin olmak çok önemlidir.

Kendi Kendine Öğrenme

Eğitimleri, farklı dillerdeki kod örnekleri ve diğer ücretsiz kaynaklar çevrimiçi olarak mevcuttur. Bu nedenle, çevrimiçi bir nasıl yapılır kılavuzunu izleyerek programcı olmak mümkündür. Kendi müfredatını belirlemek ve kendi hızında öğrenmek bazı öğrenciler için çekici olabilir, ancak bir öğretmenin rehberliği olmadan programlama öğrenmenin zor ve bazen sinir bozucu olabileceğini unutmamak önemlidir.